Jste zde


Léčebné koupele
Doktorka.cz

Voda je ideálním vodičem tepla. Rychle teplo přivádí a rychle ho i odvádí. Prostou vodu používáme ve formě teplý a studených koupelí.Celkovou koupelí označujeme koupel ve vaně z více jak poloviny a plněné vodou, ve které nemocný setrvává 15 -20 minut, přičemž se teplota vody nemění. Pokud voda chladne, lze přilévat (připouštět) horkou vodu tak, aby byla teplota stálá po celou dobu koupele. Koupající nemocný se zbytečně nepohybuje, nemyje se a nečeří hladinu vody. Koupel je buď indiferentní (vlažná), teplá, nebo studená.

 • Teplá koupel utišuje bolest, uvolňuje stažené svalové skupiny. Příĺiš teplá koupel dráždí a znervózňuje. Teplota má být 37,5-38,2 °C.
 • Chladná koupel osvěžuje, bystří pozornost, zpevňuje svalstvo. Může však vyvolávat svalové křeče. Její teplota je 32,0-36,0 °C.
 • Vlažná (indiferentní) koupel uklidňuje. Působí psychicky sedativi odebírá starosti, navozuje spánek. Její teplota je 36,5-37,5 °C. Do koupelí je vhodné přidávat přísady, které jsou ve formě solí:
  • NaCI (kuchyňská sůl) podporuje svalové uvolnění,
  • KI - jodid draselný (aktivovaný stejným dílem chloraminu, na 1 vanu 7,5 g KI a 7,5 g chloraminu) má výrazný protirevmatický účinek,
  • Solfatan (sirná sůl) má léčivý účinek na artrotické klouby.
Všechny tyto soli je možné koupit v lékárně. Koupelové přísady mohou být i aromatické, tady využíváme vůní k docílení účinku. Vůně citronu tonizuje a vyvolává aktivitu, vůně levandule uklidňuje, vůně jehličí osvěžuje a uvolňuje napětí, vůně hřebíčku a skořice odnímá bolest ze svalů.

Koupelové bylinné přísady jsou velice účinné a lze je snadno improvizovat. Z 10 dkg sušených bylin (směs) se vyrobí koncentrát pro vanovou koupel. Byliny se buď jen spaří 1 litrem vody, nebo se nechají přejít varem a odstaví se na 20 minut k vylouhování. Pak se scedí a koncentrovaný výluh se rozmíchá v připravené lázni, např.:

 • kopřivová koupel zjemňuje pokožku, dodává lesk vlasům a "omlazuje", koupel ze směsi kopřiv, přesličky a kostivalu (černého kořene) zmen šuje bolesti zad a kloubů;
 • koupel v řepíku, jitroceli urychluje hojení ran ajizev,
 • koupel s kůrou dubu, kopřivami, vrbou, přesličkou a s listy černého bezu léčí kožní vyrážky.
Částečné koupele jsou např. koupele horních či dolních končetin. částečné koupele použijeme u lidí dlouhodobě nemocných a vyčerpaných, kteří by celkovou koupel nesnesli, a u starých a velice slabých nemocných. Zvláštním typem částečné koupele je horká koupel dolních končetin (nohou a bérců) nebo předloktí. Tyto horké koupele (do snesitelnosti tepla) využíváme k vyprovokování pocení na začátku potní kúry.

Sprcha je rychlou formou celkové nebo částečné koupele. Používáme sprchy horké nebo studené k celkovému ohřátí nebo ochlazení. Krátká studená sprcha může být použita i ke snížení teploty při horečce za před pokladu, že po sprše (30 sekund sprchování studenou vodou) bude nemocný vytřen, vydrhnut do sucha froté osuškou a uložen do postele s te plou a lehkou přikrývkou. Střídavě studené a horké sprše říkáme skotská sprcha. Je velice osvěžující a uvolňuje psychické i svalové napětí. V podstatě platí, že po vodní proceduře zakončené studenou sprchou přichází rychle spánek. Po zakončení horkou sprchou se dostavuje podráždění, neklid a porucha usínání.Zdroj: Jiří Marek a kolektiv - Akupresura a přírodní prostředky léčby

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.doktorka.cz