Jste zde


Horské sluníčko
Jana Staňková

    Slunce člověk potřebuje stejně jako vzduch a vodu a to nejenom k životu, ale také proto, že sluneční paprsky probouzí dobrou náladu a pozitivně nás naladí.

    Zima je pryč a sníh na horách zmizel. Ale přesto je spousta lidí, kteří právě teď tráví svůj čas na horách, kde se věnují turistice nebo hledají relaxaci. Je ovšem třeba vědět, že:

    Ve vysokých horách v zimě opatrně, protože sluneční záření může být příčinou rychlého spálení kůže a bez slunečních brýlí může vést k zánětu spojivek.

    Slunce vyjadřuje život, zdraví a sílu. Organismus potřebuje dostatek slunečního světla, protože se podílí na tvorbě vitamínu D. Tento vitamín je důležitý pro správný vývoj zubů a kostí. Při nedostatku slunečního světla dochází k nemocem, stačí si jen vzpomenout na pohádku Lotrando a Zubejda nebo na rčení "Kam nechodí slunce, chodí lékař."

    Slunění je doporučováno při chudokrevnosti a poruchách látkové výměny, ke kterým patří například dna, otylost a cukrovka.

    Při opalování bychom měli polohu těla měnit a chránit citlivá místa, jako jsou oči a hlava.

    Dohněda opálená kůže je symbolem mládí, úspěchu a radosti ze života. Lékaři nás ovšem proti tomuto ideálu varují. Opalování urychluje totiž proces stárnutí kůže. Může dojít až k vážnému poškození, jako jsou kožní plísně, nebo záněty. Kromě toho je podle mínění odborníků u vyznavačů slunce mnohem větší riziko onemocnění rakovinou kůže.

    V poslední době dochází k těmto vážným poškození na zdraví s postupným úbytkem ozónové vrstvy, která přestává plnit svůj úkol, chránit Zemi před přílišným UV zářením.

    Pozor dejte na děti, ty malé do jednoho roku by na sluníčko neměly přijít vůbec. Není pravda, že pod silným ochranným faktorem se nelze opálit. Filtr pohltí sice až 95 % záření, ale zbylé procenta postačí k tomu, aby jste se opálili.

    Slunce vydává ultrafialové záření, které produkuje dva druhy paprsků:
    A: díky kterému se může pokožka nenávratně poškodit a také pleť rychleji stárne
    B: po kterém pleť zhnědne.

    Proto i na horách pamatujte na ochranné prostředky.Uvedeno ve spolupráci se serverem Victorie.cz