Jste zde


Sen o štíhlosti - pár rad, jak ho změnit v běžnou realitu
MUDr. Romana Zámečníková

Máte někdy pocit, že s sebou taháte zcela zbytečně pár kilo navíc? Pak jste už určitě vyzkoušeli několik "zaručených" receptů na zhubnutí. A nějakou dobu po každém z těch testů jste uvažovali, proč zrovna vám ani jedna odtučňovací kúra nezabere. Prostě proto, že jsou ve většině případů prostě špatně postavené a nerespektují některé základní principy.

 

Proč diety nefungují
Především proto, že jsou založeny na odříkání, ze samotné myšlenky na jídlo se jejich vinou stává utrpení. Spíš než, na potraviny, které vám konkrétní dietní jídelníček povoluje, myslíte během dodržování diety na to všechno, co máte striktně zakázáno. Vašemu tělu chybí základní živiny, minerály, vitaminy, protože na jídelním lístku máte například jen a jen suchou rýži, nebo jen hroznové víno… Pokud vše dodržujete, pak se, za skřípění zubů, úbytek váhy skutečně dostaví, ovšem ve chvíli, kdy už prostě nemáte na další dny prožité v zoufalství síly a vrátíte se k normální stravě, zjistíte, že i vaše hmotnost se vrátila na "normál" (mnohdy přibude i nějaké to kilo navíc). Proč? Vaše tělo chápe dodržování diety jako hladovění, což je hrozba, které se musí postavit. A většinou se mu to povede více než zdárně.


Vezměte si na pomoc přírodu
Protože jinak skončíte v začarovaném kruhu jo-jo efektu. Je několik pravidel, kterých byste se měli držet, aby byla vaše snaha zhubnout úspěšná:

  • především jezte zdravě, tak, jak jedli naši prapředci. Do svých nákupních vozíků nakládejte hlavně čerstvou zeleninu, ryby, maso ze zvířat chovaných ve volných chovech, semínka, luštěniny, nehlazenou rýži, celozrnné těstoviny, panenské oleje, domácí sýry, máslo, mléko, šlehačku, jogurt, bylinky;
  • držte se ročních cyklů, jezte ovoce a zeleninu v době, kdy dozrává, tropické ovoce raději vynechejte, způsob, jakým je zpracováváno, aby vydrželo přepravu, moc přirozený není;
  • -
  • vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám - instantním polévkám, sušenkám, cukrovinkám, uzeninám…
  • jezte pravidelně. Pokud se delší dobu moříte hlady, spořádáte pak na posezení "vola". Dávejte si pozor, abyste si vyhnuli tzv. vlčímu hladu, pak se totiž špatně dodržuje potřebná střídmost, která by měla být rovněž pravidlem;
  • jezte pomalu, každé sousto pořádně přežvýkejte, než ho spolknete;
  • správně kombinujte potraviny, snažte se každý den sníst jedno bílkovinné jídlo, jedno sacharidové (škrobové) a jedno nejlépe čistě zeleninové. Zeleninu můžete kombinovat s oběma skupinami potravin, ale bílkoviny a škroby nemíchejte.


Aby se zjednodušilo přirozené nastavení metabolismu doporučují se nejrůznější očistné kúry, od nejrůznějších postně-pitných režimů až po klystýry. V poslední době se však stále častěji používá očista s použitím speciálního přístroje, hydrocolonu. Jde o tzv. pračku na střeva, která dokáže z našeho tlustého střeva vymýt i mnohaleté nánosy toxických usazenin, a to během několika málo aplikací.


Proč je důležité takové očištění? Všechny pevné a kapalné součásti potravy se dostanou do střevního traktu, systému, který je příjmem potravy zatěžován hned několikrát denně (a u většiny z nás přetěžován). Tady se musí zpracovat vše, co jsme zhltli v rychlosti, ve vzteku na šéfa nebo venku v rychlém občerstvení.


Žádný div, když orgán, který je trvale přetěžován, přestane být schopen plnit své funkce. A pak potřebuje naši pomoc. Protože my tu jeho potřebujeme neustále.


Proto se používá střevní pračka. Očištění se pak nedotýká jen střev, ale celého organismu; vyčistí se pleť zlepší náladu a kondice, posílí imunity a co je pro čtenáře tohoto článku důležité, postupně se srovná nafouklé bříško a tím pádem i pas, může i poklesnout váha, protože je konečně pryč, co si člověk v sobě nevědomky dlouhou dobu hromadil.


Možná nechcete nic z toho co, jste si právě přečetli zkoušet. Prostě na to nemáte nejmenší chuť. Stává se. Pak se prostě přestaňte trápit pro těch pár kilo navíc. I s těmi se dá žít.


Ale trochu přirozenější způsob života by vám stejně neuškodil.