Jste zde


Když se sci-fi stává skutečností
Pavel Honzík

Když americký vizionář a propagátor neurotechnologií Michael Hutchison v roce 1986 předpověděl příchod éry přístrojové expanze lidského vědomí, vypadalo to jen jako další bláznivý nápad z dílny autorů vědeckofantastických románů. Ta doba je dnes tady.


,,Usadíte se do pohodlného křesla, na hlavu si nasadíte elektronické zařízení, stisknete tlačítko Start, zavřete oči a propadnete se do stavu hluboké relaxace," napsal Hutchison v dobovém bestselleru Mega Brain Power. "Když o půl hodiny později přístroj vypnete, budete se cítit odpočatí, svěží a plni pozornosti. Váš mozek bude fungovat mnohem efektivněji, vaše schopnosti zapamatovat si nové informace a vybavovat si informace staré se prudce zvýší. Náhle budete myslet mnohem tvořivěji, dokážete úspěšněji řešit problémy. Krátce řečeno - budete inteligentnější, než půl hodiny předtím."


Mozek v sobě prostě ukrývá mnohem víc schopností, mnohem víc paměťové a myšlenkové kapacity, než se nám doposud zdálo. Fyziologové a psychologové například zjistili, že i v bdělém stavu využíváme jen asi desetinu jeho kapacity. Pomozme si přirovnáním: v supermoderním závodním autě se po dálnici ploužíte dvacetikilometrovou rychlostí na jedničku jen proto, že vám nikdo neřekl o existenci řadící páky. Jenže jak ji probudit, jak otevřít třináctou komnatu lidského vědomí?


Vizionářská kniha Michaela Hutchisona se na tuto otázku už pokusila odpovědět - šlo o jednu z prvních polooficiálních zmínek o technologii tzv. audiovizuální přístrojové stimulace (AVS), schopné cíleně upravovat frekvenci mozkového vlnění.


Dnes je jisté, že éra revoluce v práci s lidskou myslí opravdu přichází. Psychowalkmany rychle dobyly americký trh a velkou oblibu si dnes získávají i v České republice. Jde o malé krabičky, podobné klasickým walkmanům (ovšem nehraje v nich žádná hudba!), k nimž jsou kromě sluchátek připojeny i speciální brýle. Křemíkový čip v přístroji produkuje podle zvoleného programu světelné záblesky a zvuky, schopné lidskou mysl zjednodušeně buď utlumit (relaxační či meditační programy), nebo naopak vybudit (stimulační programy). Cílených účinků je však celá řada: odstraňování stresu a únavy, nabuzení mozku k vyššímu soustředění, zvýšení kreativity, náprava mozkových dysfunkcí, samoléčba nespavosti a další a další. V principu je to přesně tak, jak předpověděl Hutchison: stačí se jen usadit do pohodlného křesla a stisknout tlačítko Start.


Pravidelným užíváním přístroje se můžete vytrénovat k vyššímu výkonu, nebo naopak k cílené relaxaci. Není na tom vůbec nic tajemného, esoterického či pavědeckého. S vývojem psychowalkmanů je ostatně mimo jiné spojeno devět Nobelových cen, v České republice získaly přístroje atest Státního zdravotního ústavu a ve své praxi je používají i lékaři a psychologové.


Michael Hutchison psal před třinácti lety o době, kdy budou lidé s pomocí technologie AVS své mozky využívat naplno. Tehdy se to zdálo jen jako sci-fi snění. Není to ale poprvé, kdy se verneovské sny vyplnily.


Prodejny Galaxy:
Praha: Na Moráni 5, tel.: 02/2491 2000,
Brno: OD Galerie, Orlí 3, tel.: 05/425 16 307,
Plzeň: V Šipce 12, tel.: 019/727 00 20,
Ostrava: Jiráskovo nám.10 (Kuří rynek), tel.: 069/6272 162,
Děčín: Teplická 83, tel.: 0604/210 276, 0412/530 501
Autorizovaní distributoři Galaxy:
Jihlava: Jana Masaryka 2, tel.: 0603/86 15 15,
Hradec Králové: klub zdraví Arnika, Jandova 582, Malšovice, tel.: 049/526 9949,
Ostrava-Zábřeh, nám. SNP 1, Dům kultury NH, tel.:069/6747758,
Olomouc: LS Centrum, tel.:0608/036 680

Přístroje GALAXY si můžete objednat přes náš e-shop .