Jste zde


Duch zasněžených pohádkových vánoc
Sofie Danae

Náš názor na Vánoce a to, jak je vnímáme, se utvářel už v dětství. V době, kdy jsme s dychtivým jiskřením ve velkých dětských očích vyhlíželi Ježíška, aby nám předal dárky. Ty, o kterých jsme většinou věděli, kde jsou ukryty ve skříních rodičů, jejichž důvěra v nás několikanásobně převyšovala fantazii, s níž dárky ukryli. A to, zda jsou pro nás dnes jen komerčním výsměchem poklidným svátkům, upachtěným a udřeným úklidem a pečením, nebo jsou dobou, kdy se celá rodina v lásce a pokoji se jde u sváteční tabule, to je výsledkem toho, jak pro nás vánoce připravili naši rodiče v našem dětství.

 

 

Přestože se tak mluví o tom, že Vánoce patří především dětem, jsou to rodiče, kteří jim vetknou masku svého ducha. A tak malý tvoreček na Štědrý den většinou pozoruje upachtěnou maminku, kterak dodělává poslední kousky cukroví, umývá poslední okno a připálí vánočku. A nešikovný tatínek nadává u stromku, protože mu upadla a samozřejmě se rozbila předražená křehká ozdoba a podrážděně a netrpělivě usměrňuje své potomky, kteří se mu s nadšením snaží pomáhat, ale vrší ozdoby na jednu stranu, aby byly nejlépe vidět a stromek se již povážlivě vychýlil ze své osy. Čímž pádem hrozí každoroční pohroma v podobě pádu vánočního stromku, nejlépe zapáleného.

 

A já si tak říkám, jestli ten štědrodenní půst nemá skutečně něco do sebe. Vždyť k salátu, připravenému den předem, aby byl pěkně uleželý, stačí naporcovat, obalit a vysmažit kapra, a to se už dá udělat v klidu a bez jiných emocí, než je štěstí a láska. Zapomeňte na nepodstatné resty, jako je neupečená vánočka, nenamazané kousky cukroví či růžek jinak vycíděného bytu, kam jste se nestačila vrhnout s kyblíkem a hadříkem. Myslete na to, že Vánoce by měly být pro děti. Celý rok se děti podřizují programu, který jim diktují dospělí a je to v pořádku. Ale tento den....

 

Zkuste dopoledne vyrazit na kratší procházku do přírody, pokud se vydaří počasí a je lehce mrazivo, od úst stoupá pára a bílý sníh pod našima nohama krásně křupe, navodí to příjemnou atmosféru a vy i unavené ratolesti se brzy budete těšit do tepla domova. Dejte si trochu horkého punče - pro děti jen lehce ovoněného alkoholem, nebo, pokud jsou caparti moc malí, tak třeba horkou čokoládu. V klidu a pohodě vyzdobte vánoční stromeček a dejte si na čas. Měl by zdobit pokoj, jiskřit veselím a když na něj pohlédnete, měl by symbolizovat vaše štěstí nad tím, že jste se sešli celá rodina u stolu.

 

Odpoledne se zeptejte dětí, zda se chtějí dívat na pohádky v televizi, nebo si hrát hry na lití vosku ze svíček, pouštění lodiček na vodě atd. Můžete je zkusit přemlouvat, ale rozhodnutí by mělo být na nich. Vždyť jsou přece Vánoce!

 

A večer? Až se setmí a pojíte trochu kapra se salátem, ztlumte nebo vypněte televizi. Štědrovečerní hostina by neměla být jen obyčejná večeře bez fantazie. Dejte si na čas, povídejte si příběhy, vánoční nebo legrační. Poslouchejte i děti, nejspíš budou žvatlat něco, co vám bude připadat jako hloupost, ale ten tvoreček to bude považovat za důležité. Naslouchejte mu.

 

No a samozřejmě zvonění a rychlý dupot dětských nožek ke stromečku, kam už Ježíšek naskládal svou nadílku...

 

A víte, v čem je pointa? Teď uděláte krásné vánoce pro své děti. A za čas, až vám přibude pár vrásek nejen na čele a okolo vás už nebudou běhat vaše děti ale vaše vnoučata, vaše dospělé děti pro vás, babičku nebo dědečka, připraví také takto kouzelné vánoce, kde každý člen rodiny má své důležité nezastupitelné místo. I když... Vánoce budou stejně patřit především dětem.

 

Krásné, pohodové a láskyplné svátky

 

Vám všem, našim milým čtenářům, přeje celý náš autorský tým DušeCZ & Esoterika a ať se tu po roce opět šťastně sejdeme :-))


O vánočních svátcích jsme samozřejmě už psali, o zvycích a starých obyčejích i o atmosféře. Pro připomenutí, naleznete je zde: