Jste zde


Celulitida- běh na dlouhou trať
Hana Křenková

Trápí vás pomerančová kůže na stehnech a hýždích? Chtěla byste, aby vaše pokožka na těchto místech byla hladká, ale nevíte, jak toho docílit? Tzv. pomerančovou kůží trpí převážně ženy, a to nejen ty plnější, ale i štíhlé. Příčina bývá v nesprávné výživě, nedostatku pohybu a v dědičnosti. Hlavním problémem jsou ženské hormony a uspořádání tukových buněk. Ženský hormon estrogen naruší cévní stěny, zvýší jejich propustnost a tekutiny z nich se dostanou do okolí. Tukové buňky začnou vázat vodu ve tkáních, tím se zvětší, pokožka se roztáhne a celulitida je tu. Hladiny estrogeny zvýší také těhotenství, hormonální substituční terapie a antikoncepce. Místa s celulitidou jsou většinou na dotek chladnější.

 

Dalšími nezanedbatelnými faktory jsou kouření, kdy tělo produkuje množství volných radikálů, sedavé zaměstnání, ale třeba i nošení těsného spodního prádla, které omezuje lymfatický a krevní oběh. Je třeba si uvědomit, že celulitida se vyskytuje v nejhlubší vrstvě kůže, takže se ji rozhodně nezbavíte za pár týdnů.


Co tedy dělat?
Léčba celulitidy je běh na dlouhou trať. Všechna doporučení- jídelníček, sport, masáže, krémy- musíte provádět současně, jen tak můžete dosáhnout dobrých výsledků. Celulitida má čtyři stupně- od nejlehčího postižení až po to nejtěžší. I tehdy, pokud patříte do prvního stupně, dodržujte tato doporučení preventivně.


Jídlo
Především je třeba upravit jídelníček. Jíst více ovoce, zeleniny, omezit tuky a cukry, dostatečně přijímat tekutiny. Omezte toxiny v těle- právě snížením konzumace cukru, tuku, soli a konzervačních látek. Pokud si rádi dáte šálek kávy, nezapomeňte po ní vypít skleničku vody.. Denně pijte alespoň dva až tři litry tekutin, jen tak se budou dostatečně odvádět škodliviny z těla. vyhýbejte se "éčkám" v potravě a průmyslové stravě. Dávejte přednost vodě bez bublinek. Zařaďte do jídelníčku proteiny a vlákninu.


Sport
Nevyhýbat se sportu, cvičit, běhat, plavat, chodit na procházky, nebo třeba jezdit na kole. Sport rozproudí lymfatický systém, zrychlí odvod škodlivin a zredukuje naše tuky.


Masáže
Lymfatická masáž

Je to hmatová technika orientovaná na lymfatický systém, jejíž cílem je zlepšit odtok lymfy a tím pádem zlepšit odvod toxických látek z těla. Lymfa totiž nemá svojí vlastní pumpu, proto ji rozpohybuje pouze pohyb nebo masáž. Lymfatická masáž je také vhodná pro ošetření unavených končetin a zlepšuje nejenom celulitidu, ale pokožku celého těla vůbec. Zvyšuje imunitu a detoxikaci organismu. Používá se k ošetření otokových stavů, při těžkých nohách, prevence proti nádorovým onemocněním a migrénám. Masér provádí masáž malým tlakem, většinou v tomto pořadí- nejprve reflexně na chodidle ošetří ledviny a lymfatické uzliny, pak vyprázdní uzliny pomalým krouživým pohybem, dále je na řadě vyprázdnění tříselných uzlin a následují velkoplošné hmaty, které jsou pomalé, kruhovité, jemné a směřující vždy do uzlin. Lymfatická masáž se nesmí provádět při akutních virových nebo bakteriálních onemocněních, otocích způsobených onemocněním srdce, jater, ledvin a při akutních žilních onemocněních. Tato masáž se provádí na celém těle nebo jen na vybraných částech (nohy, ruce, hlava a krk)


Proticelulitidová masáž
Je prováděna nejčastěji na hýždích a stehnech za účelem vypuzení lymfatické tekutiny z fibrotického (zvláknělého) podkoží. Vychází v podstatě z lymfatické masáže, ale je navíc obohacena o speciální anticelulitidové hmaty. Při této masáži jde o středně silné hlazení, jen někdy vzniká pocit štípání.


Sprcha
Sprchovat se střídavě studenou a teplou vodou, kůže bude pružnější a prokrvená. Urychlíte odstraňování produktů látkové výměny.


Domácí masáž a krémy
Provádět masáž masážní rukavicí tak, že budete přitom roztírat krém proti celulitidě v kruzích proti směru hodinových ručiček. Přípravky proti celulitidě většinou obsahují přídavek z mořských řas, které obsahují aminokyseliny, minerální soli a vitaminy, které účinně pohlcují škodlivé produkty metabolismu.


Další doporučení
Vyplavujte odpadní látky pitím odvarů z kopřivy nebo listů břízy. Zvyšte přísun křemíku, který zpevňuje tkáně. Dopřejte pokožce na problematických partiích zábaly z mořských řas, které pročistí podkoží.
Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz


Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce