Jste zde


Harmonie, štěstí a láska pro všechny - kapitola patnáctá
Ing. Jan Macinka

(Volný cyklus článků o lidském štěstí a smyslu života.)

 


Jak se zbavit migrény - praktický návod.

Tuto kapitolu jsem napsal a vsunul mezi ostatní na základě žádostí některých z čtenářů a věnuji ji vám všem, koho bolesti hlavy trápí, především památce svého otce, pak ji věnuji své sestře Alici a také své přítelkyni Míši.

Nejdříve je třeba akceptovat postup a shrnutí z předchozí kapitoly (předchozích kapitol), viz:

„Být v pohodě, být šťastný, a co je k tomu potřeba“.Je opravdu nutné akceptovat svou minulost, odpustit sobě i ostatním, mít rád sebe, své tělo, mít rád ostatní lidi, být vděčný za svůj život – pěstovat tyto postoje a utvrzovat se v nich, aby se postupně staly přirozenou součástí vašeho života.A hlavně: věřit a chtít!
Nelibovat si ve svém žalu, nelitovat se ve svém utrpení, opustit zažité postoje!

Na podporu svých myšlenek jsem si vybral knihu Osmnáct přirozených způsobů, jak se zbavit bolesti hlavy, kterou napsal vědecký pracovník v oblasti medicíny, Norman D. Ford. Poznatky z této knihy se opírají o znalosti amerických špičkových lékařských středisek a zdravotních institucí ve Spojených státech.

Z knihy vybírám zkrácené úryvky textu:

Psychologové zjistili, že se můžeme cítit přesně tak, jak se cítit chceme (a to kdykoliv), pouze tím, že umístíme odpovídající myšlenku do své mysli. Když by se měla nějaká negativní myšlenka promítnout na naši vnitřní obrazovku, můžeme ji jednoduše vymazat. Potom ji nahradíme pozitivním zviditelněním něčeho příjemného, například tropické plážové scenérie. Musíme to udělat dřív, než negativní myšlenka bude mít čas vyvolat emoce, které způsobují bolesti hlavy.
Pozn: V odborné medicínské praxi je tato metoda považována za nejsilnější léčebný nástroj, nazývá se metoda kognitivního pozitivismu.

moře lásky na ostrově Kish

Pokračuji v citaci:
Pozitivní myšlenky (a pozitivní postoje a emoce):
Vědomí celého těla je prostoupeno stavem klidu, uvolnění a zdraví, v něm setrvává tak dlouho, dokud trvá pozitivní rozpoložení mysli.
Výsledkem je, že se stále cítíme velice dobře a zcela osvobozeni od bolestí hlavy, ostatních nemocí i potíží.
Negativní myšlenky (vycházejí ze strachu):
Buď se cítíme příliš napjatí a rozčilení, nebo vycházíme z pozice nedostatku a potřeby, zajímáme se jen o to, jak dosáhnout uspokojení svých vlastních zájmů. Pocit bezpečí, více sexu, potravy, stimulace a získání moci tím, že máme pravdu, manipulace s lidmi, získávání majetku, prestiž, sláva a uznání.
Všechny tyto postoje jsou založeny na strachu: že na všechno nestačíme, že nezískáme svůj díl, že naše práva budou porušena nebo že nebudeme uznáváni či budeme mít malou prestiž.

Afirmace, pozitivní pocity, celkový postoj k životu, to vše nám může pomoci. Není v životě mnoho činností, kdy bychom si nemohli „na pozadí své mysli“ opakovat pozitivní afirmace.

Vše je třeba nacvičit, na všechno je třeba čas. Jak dlouho už vás trápí bolest hlavy? Pět let? Deset let? Tak proč neobětovat měsíc, dva na změnu životních postojů, nic nemusíte kupovat, za nic platit, nikam jezdit, jen změnit myšlení, nic víc.
Podle situace a nálady můžete provádět plnou meditaci a vizualizaci (postup uvádím dále), nebo proveďte jen zkrácenou verzi, třeba v sedě, nebo si můžete „jen“ opakovat afirmace nebo modlitbu, podle situace buď nahlas, zpívat si je, psát si na papír a opakovat, nebo jen opakovat tiše v duchu.

Pokud je to možné, nejlépe před usnutím, ale i během dne, provádějte meditaci a vizualizaci, postupujte následovně (celý postup zkrátím, základní zásady jsou stejné jako v předchozích kapitolách):

Vizualizace - v době mimo migrény:

Ležím na zádech, provádím uvolnění jako v meditaci.
Představuji si sebe plnou života, v příjemném prostředí, klid, ticho, šumění moře, lehký a teplý vánek, ležím na lehátku na pláži, pláž je zalita sluncem, je mi teplo a příjemně. Představy je nutné vidět, i „slyšet“, „cítit“ a „prožívat“.

Opakuji si modlitbu, a/nebo afirmaci:
"Já jsem já, jsem se sebou spokojená, vždy se rozhoduji správně a vždy jednám podle zásad harmonie, lásky, štěstí a porozumění.
Žiji ve spokojeném a harmonickém vztahu, dokážu přijímat i rozdávat lásku a bezpečí.
Jsem sama sebou, v jednotě se svým tělem a život mi přináší velké uspokojení a spoustu radosti.
Děkuji svému podvědomí a celému vesmíru za tyto dary."

Opakuji si afirmace: 
"Jsem spokojená a šťastná, má radost ovlivňuje i moje tělo, je mi příjemně (nádherně)."
"Jsem šťastná, že nemám žádné bolesti hlavy, cítím úlevu, zdraví a štěstí v celém svém těle."
"Cítím přitom opravdovou radost, lásku a také vděčnost za svůj dobrý zdravotní stav."

západ slunce v Tečovicích

Pokud už bolest začíná, nebo propukla, když už je bolest taková, že nejsem schopna takových myšlenek jako je modlitba nebo afirmace, pak si musíte pomoci představami, které jsou vám blízké, které vám přináší úlevu, jako například:
"Cítím své tepny v mozku, jak se rozšiřují, jak jimi protéká krev, krev je teplá, přináší mi úlevu, odplavuje bolest …"
"Celý mozek je ponořen v živném roztoku, tekutina z něho vyplavuje škodlivé látky, je mi lépe …" 
"Cítím ledové ruce (celá hlava je v ledu), je to úleva, …"
"Jedu na motorce, kolem mé hlavy fouká příjemný chladivý vánek, je krásný den…" 
"Centrum bolesti vytrhávám ze své hlavy a pálím ho v ohni, (vypouštím na balónku k nebi) …"
"Mou bolest hlavy vytahuje ven velký magnet, cítím úlevu, je mi lépe …" 

Citace z knihy Osmnáct přirozených způsobů, jak se zbavit bolesti hlavy:
Nemusíte říkat tělu, co má dělat, aby vás zbavilo bolesti hlavy. Jediné, co je třeba, je představit si sebe sama ve stavu, kdy hlava nebolí, kdy se těšíte dokonalému zdraví, a dělat vše, co vám normálně bolest hlavy nedovolí. Nemusíte ani říkat svému podvědomí, co má dělat proti bolesti hlavy. Vaše podvědomí to vyřeší za vás na úrovni té nejlepší kliniky.

Současná lékařská věda říká, viz: Skripta lékařské fakulty o klinické psychologii a somatice – všechny migrény jsou psychického původu a všechny migrény začínají problémy tam „dole“.

Psychosomatika nahlíží na migrénu jako na náhradní „orgasmus v hlavě“, a proto odborníci na tuto problematiku říkají, že sex může bolest hlavy zmírnit. Každý dotek uvolňuje svaly, každá pohlavní stimulace bolest blokuje. Při vzrušení se tělem rozlévá hormon oxytocin a spolu s ním endorfiny. Už samo zvýšení hladiny oxytocinu může bolest hlavy začít likvidovat. Orgasmus pak zaktivuje nervové cesty tak, že mohou odplavit migrénový záchvat.

Další, neméně příjemnou variantou léčení migrény je podstoupení terapie reiki, nebo přímo absolvování kurzu reiki, například V Brně, u paní Ivy Janíčkové. 
Nebo můžete projít terapií zen masáží jejího přítele, léčitele a maséra, pana Lubomíra.


Ve spolupráci s www.macinka.cz