Jste zde


Reiki, dobré a špatné
Lubomír Šopf

Když k nám před časem přišlo reiki, byli jsme nadšeni a pro mnoho lidí bylo něčím úžasným a skvělým. Reiki se šířilo a stále více lidí ho poznávalo, stále více lidí získávalo titul mistra reiki s oprávněním reiki vyučovat. Když zájem o reiki vrcholil, objevilo se několik nových systémů, jako například Komyo reiki, Karuna reiki, Křesťanské reiki a spoustu dalších. Když jsem poprvé uslyšel o Karuna reiki, jak je skvělé, o co je lepší a jak je úplně jiné než tradiční reiki, zaujalo mě to. Trochu mi vadilo, že člověk, který ho u nás nejvíce šířil, doslova pomlouval tradiční systém, přičemž hlavní téma bylo "možnost zneužití" - Karuna reiki prý nelze zneužít.

Začal jsem se o Karuna reiki intenzivně zajímat, vyzkoušel si pracovat se systémem a hlavně testoval, v čem je jiné. Má jiné symboly, energie je tím opravdu jiná. Karuna reiki používá vesmírnou energii, to ale tradiční reiki také, jen to jinak prezentuje a hlavně, bylo tu dříve. Křesťanské reiki jsem prošel pouze teoreticky. Také má jiné symboly, také prý používá Boží energii, také tuto energii prý lze nazvat energií lásky. To ale tvrdí i vyznavači tradičního systému Usui systému reiki. Nedávno jsem se seznámil a nechal zasvětit do systému Komyo reiki. Symboly jsou skoro stejné, rituál trošku jiný, povídání o historii reiki a životopis pana Usui jsou úplně jiné.

Velmi dobře si vzpomínám na historii reiki z úst svého prvního reiki mistra, byl jím pan Jurgen Klaubert. V jeho vyprávění zněly všechny duchovní zákony, které jsem znal. Kdykoliv později, když jsem ten příběh četl nebo slyšel vyprávět jiného mistra, vždy jsem objevoval hlavně duchovní cestu ukrytou ve vyprávění příběhu historie Usui systému reiki. Ano, později jsem našel i několik nedostatků, které by mohly ukazovat na smyšlenost tohoto příběhu. Zvláštní věc, mnoho mistrů z počátků historie nic nenapsalo, dokonce nejsou nikterak známé knihy paní Takaty, zásluhou jejíž vnuček se reiki začalo šířit na západ. Kdo tedy může skutečně na sto procent povědět "bylo to přesně takhle". Člověk je velký šťoural a místo toho, aby hledal poučení v tom, co má k dispozici, hledal způsob, jak narušit věrohodnost vyprávění. Proto tolik různých příběhů o historii, koneckonců i křesťanská Bible (Nový zákon) byla napsána takřka tři sta let po Ježíšově smrti…

Který ze systémů reiki je lepší, které reiki je to jediné správné? Ne, nemohu odpovědět. Síla reiki se nedá doposud měřit žádným věrohodným přístrojem, měření kyvadlem není uznáno jako měřicí přístroj. Zkušenosti lidí, kteří s reiki pracují, jsou různé, jeden chválí tradiční, jiný zase Komyo či Karuna reiki. Zkrátka, každý věří tomu, s čím se mu dobře pracuje. Pro mne je velmi podstatné, že všechny systémy fungují, že všechny systémy přinášejí lidem pomoc, ať již na cestě léčení sebe sama, druhých či na duchovní cestě. V poslední době jsem svědkem toho, že mnoho mistrů spojuje reiki s esoterikou. Je to dobře či špatně? Nevím. Ti, kteří s tím pracují, říkají, že jim to báječně funguje.

Osobně jsem si vyzkoušel spojit reiki s mnoha dalšími technikami. Jde to, báječně to funguje. Povoláním jsem masér, denně pracuji s několika lidmi, při masáži automaticky používám reiki, když najdu problém, řeším jej tak, jak mi intuice napoví. Protože jsem také reiki mistr, bylo by divné, pokud bych při každé masáži nepoužil reiki, tedy klidně spojuji práci masáží všeho druhu s reiki a stejně klidně k tomu přidávám i spoustu technik "čarování" z esoteriky, šamanismu a podobných odvětví. Za více jak desetiletou praxi s reiki mi jen jedna klientka řekla, že reiki jí bylo nepříjemné, jen dva klienti se po mé práci necítili dobře. Tedy z těch, co se mnou o tom komunikovali. Uznám, že jich mohlo být více, jen o tom nemluvili. Ovšem těch, co se jim moje práce s energiemi líbí, je denně několik a dávají to najevo, jen málo jich nic neříká.

Jaké reiki si tedy pro sebe vybrat? Mám doporučit? Samozřejmě, doporučím svoje, jsem přece reiki mistr a mohu vás zasvětit a tím si vydělat na živobytí, ano, já se masážemi a reiki živím, konečně sám jsem za zasvěcení také platil. Přesto vám ale řeknu: "Ne, moje doporučení neberte vážně". Proč? To je jednoduché, každý jsme jiný, každému vyhovuje něco jiného. Díky Bohu, že vzniklo tolik systémů a aliancí, že každý si může vybrat tu svou. Nejlepší je ta, která osloví vaše srdce. Ta, kde vás něco dobrého zaujme. Pokud dáte na pomluvy, jděte tam, kde pomlouvají druhé, jejich systém je dobrý, to jen lidé ještě žijí v zajetí pomluv. Pokud se vám líbí, když se něco moc vychvaluje stejně jako nový jar v televizi, jděte tam, kde se vychvalují, jejich systém je dobrý, to jen lidé, kteří jej dělají, žijí v iluzi, že musí za každou cenu vychvalovat to, co dělají. Která aliance je nejlepší? Nechci je všechny jmenovat, určitě bych na některé zapomněl a také určitě neznám všechny. Aliance (asociace) je pouze o dobrovolném sdružování se lidí. Reiki však nemá podmínku účasti v žádné z nich. Neexistuje jednotná evidence reiki mistrů, i když má aliance ve svém názvu, že je organizací mezinárodní, vždy se jedná pouze o dobrovolné organizace.

Slovo reiki je slovo japonského původu, je složeno ze dvou slov - "vesmírná" a "energie". Tedy každý, kdo pracuje s vesmírnou energií jakýchkoliv vibrací, má právo nazvat ji reiki. Jako první toto slovo využil Dr. Usui ve spojení s určitou prací uceleného systému. Všechno v tomto vesmíru podléhá evoluci. Všechno se nějak vyvíjí. Člověk se na své duchovní cestě od dob pana Usui posunul dál. Duchovní vývoj lidstva určitě udělal pokroky, musí se tedy zákonitě měnit i to, s čím člověk na své cestě pracuje. S oblibou nazývám energii reiki energií lásky. Každý z nás prožívá lásku podle schopností svého srdce. Prožívejme tedy reiki s láskou, přijímejme všechny asociace a mistry s láskou a s láskou si vybírejme ty, s nimiž chceme pracovat.

Reiki není ani dobré ani špatné, reiki prostě je, je tu pro všechny, kteří jej chtějí používat. Nesetkal jsem se s dobrým či špatným reiki mistrem, setkal jsem se pouze s reiki mistry, se kterými souhlasím a se kterými nesouhlasím, ale to je můj problém, nikoliv jejich a už vůbec ne problém reiki. Reiki považuji za dar pro nás pro lidi a jako k takovému se k němu chovám.