Jste zde


Sedm nových zázraků, jimž se diví svět
Sofie Danae

Pokud sedm starých divů světa sepsal před více než dvěma tisíci lety řecký filozof Filón Byzantský, aniž sám kterýkoliv z nich spatřil na vlastní oči, zdají se mi ty novodobé zázraky být zcela adekvátními nástupci. Mluví se o globálním hlasování, největším v historii, kdy okolo stovky miliónů lidí, působivě a naprosto nepokrytě masírovaných médii, dalo svůj hlas těm sedmi vyvoleným. Popravdě, bylo už docela načase. Žijeme přece v době, kdy co právě není oceněné, ověnčené slávou, na chodníky vytlačené a do vosku či jinak zvěčněné, jako by snad ani nebylo. A aby ze sedmi divů světa zbýval už jen jediný, to je, jak snad uznáte, vážně bída.

Tou ctí se mohla stovky let chlubit Cheopsova pyramida v Gíze. Zbývajících šest už dávno zmizelo z povrchu naší ctěné matičky země, ať už visuté zahrady Semiramidiny, socha Dia v Olympii, Artemidin chrám v Efesu, mauzoleum v Halikarnássu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru v Alexandrii. Postaraly se o to přírodní katastrofy - počítaje v to i nepřátelské a zlodějské nájezdy. A to nechme stranou spekulace o tom, zda do té šťastné sedmičky původně nepatřily babylonské hradby či zda slavné Semiramidiny zahrady vůbec kdy existovaly...

Jen pro pořádek: nálepkou jednoho ze sedmi divů světa se od nynějška může chlubit Velká čínská zeď, jordánské skalní město Petra, socha Krista Spasitele v Brazílii, posvátná pevnost Inků Machu Picchu v Peru, mexické chrámové město Mayů Chichén Itzá, římské Koloseum a indické mauzoleum Tádžmahal. Tak, takže to by bylo. Co s tím? Ovšemže nic. Nic se nemění, svět zůstává pořád takový, jakým byl dříve. Egypt kvůli tomu plakat nebude, kdo ještě v Gíze nebyl a pyramidy vidět chce, ten si je ujít nenechá.

No a turistický ruch, o kterém se tvrdilo, že svého vrcholu už dosáhl a ta pomyslná křivka už bude jen klesat, má zase další možnosti k manévrování. Nedivila bych se, kdyby nové cestovní katalogy už byly na pultech cestovních kanceláří. A co dál?

Třeba by někdo mohl vytisknout nějaké laciné leporelo se sedmi políčky, kam byste si lepili známky, k dostání pouze v některém z výše jmenovaných míst. Až budete mít všech sedm, zajdete s tím kamsi pro poslední razítko a pak vás pošlou vyzvednout si třeba bednu coca coly zdarma nebo nový digitální foťák. Co já vím... Marketingoví mágové, snažte se. Schválně, jak moc mne překvapíte :-)Publikováno na http://sophianne.blogy.novinky.cz/

 

 

Pokud vyrazíte objevovat sedm divů světa, nezapomeňte na cestovní pojištění.