Jste zde


Přírodní zákony se nedají obcházet
Pavel Šácha MUDr.

Všechny tělesné reakce, hýbající se svaly, metabolismus, myšlení a všechny organické funkce se mohou projevovat pouze prostřednictvím chemických sloučenin a jejich reakcí. Ty mají tudíž nespornou důležitost v životě, nemoci a zdraví.

 

Do těla se dostávají škodlivé látky, které se nazývají "homotoxiny" a organismus se proti těmto jedům brání. V tomto boji se pokouší napravit to, co bylo poškozeno. Tuto "samonápravu" popisujeme jako nemoc a cítíme ji jako bolest, zánět apod.


Na uvedeném obrázku vidíme nádobu, kterou si přirovnejme k lidskému tělu, já ji ve své praxi nazývám popelnicí. A vidíme zde stresory, které přitékají do naší nádoby. Každý člověk je schopen, již od narození, se bránit těmto stresorům- přizpůsobit se jim. Má k tomu výbavu imunitní, hormonální apod. Každé tělo má své vlastní zařízení, které slouží k vylučování nepotřebných škodlivin- jsou hlavně játra a ledviny. Což znázorňuje uzávěr v pravém dolním rohu. Nyní záleží na tom, kolik nečistot do těla přichází, jak je tělo schopno se bránit, kolik má základních výživných látek a jaká je jeho detoxikační kapacita. Je-li vše v rovnováze, pak je naše nádoba prázdná. Ale my všichni víme, jaká je skutečnost. Stresů spíše přibývá, odolnost se vyčerpává a pomyslný čisticí kohoutek se postupně utahuje.


Hladina nečistot v těle trvale stoupá- každému se nádoba plní různou rychlostí. Zpočátku o tom nevíme, nic necítíme- hovoříme o inkubační fázi- později však, když hladina dosáhne vrcholu nádoby, začneme pociťovat jisté potíže, ale ty jsou zatím neurčité, vnímáme je jako pocity, bolesti, únavu- náš lékař nám nevěří, protože stále nejsou přítomny viditelné příznaky- na RTG nic není vidět, laboratorní vyšetření jsou negativní atd. Jakákoliv další zátěž způsobí, že plná nádoba začne přetékat a v tom okamžiku již vidíme příznak. Lékař nám uvěří a dostaneme lék, který bohužel již pouze reaguje na vzniklý projev přeplněné nádoby.


Na tomto obrázku můžeme vidět, jakou cestou se organismus snaží svého jedu se zbavit.


První je fáze vylučovací- Vylučování jedů nastává přirozenou cestou. Druhá je fáze reakční, kterou známe spíše pod pojmem zánět. Tělo si vytvoří" oheň" a snaží se v něm jedy spálit. To je také cesta jak se jedu zbavit. Třetí je fáze ukládací. Jedy se skladují v mezibuněčném prostoru, ve skladišti- kdekoliv v těle. Všichni tato skladiště známe. Jsou to tukové vrstvy, žlučníkové a ledvinové kameny, cysty, polypy, nárůstky, tumorky atd.


Zde je ještě organismus schopen obrany, nedochází k poškození buněk, jedy se dají z těla vyloučit. Jestliže stále probíhá zmíněné plnění nádoby, pak jedy překročí jistou biologickou hranici a proniknou do buněčného prostoru, kdekoliv v těle a vyberou si obvykle ten orgán, který je nejvíce přetěžován. Pak již hovoříme o chronické nemoci.


Čtvrtá fáze - jed proniká do buňky a narušuje postupně její vnitřní strukturu. Jestli uvedený stav pokračuje dále, organismus není schopen sám překonat léčivý proces, posunujeme se další fáze.


Pátá fáze- degenerační- stálé působení jedů způsobuje degeneraci orgánů. Již hovoříme o artróze, skleróze, osteoporóze… To je již kousek k poslední fázi. Šestá fáze- destruktivní, kdy se objevují různé zhoubné nádory apod.


Každý člověk, který si tento proces uvědomí, pochopí, že se vyplatí raději předcházet nemocem, než je později léčit Zátěže dnešního světa jsou tak velké, že člověk žijící v obrovském tempu má pravidelně užívat vyvážené přírodní prostředky, aby všechno zdárně zvládal.


Nechť si každý provede revizi svého životního stylu a pokusí se snížit přívod nečistot do své nádoby. Přímo si naprogramovat ve své práci čas a odpočinek a relaxaci a vzít na vědomí ten fakt, že žádný prostředek na světě nevyřeší situaci za něj, přesto se stává významným spolufaktorem dobrého životního stylu.

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.celostnimedicina.cz


Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce