Jste zde


Jak vypadaly Vánoce zašlých časů?
Sofie Danae

Už vás nebaví "televizní Vánoce"? Co si je udělat trošičku pestřejší a zábavnější, třeba se nechat inspirovat našimi předky... Určitě si mezi starými zvyky vyberete alespoň jeden, který může proměnit tento slavnostní den v něco více zvláštního, než televizní pohádky, které jste už viděli mnohokrát a nebo ještě mnohokrát uvidíte. Jsou Vánoce, a ty jsou jen jednou za rok!

 

Hned ráno bychom měli pamatovat na půst. Tradice praví, že kdo se celý den postí, uvidí zlaté prasátko. K večeři bychom měli zasednout až když vyjde na obloze první hvězda. Snad ani není nutné zdůrazňovat, že sváteční večeří je rybí polévka a jako hlavní chod kapr s bramborovým salátem. Pod talíř se dává šupinka z kapra nebo peníz, aby se přítomných příští rok držely peníze. Prostřeno by mělo být o jedno místo navíc pro náhodného příchozího.


Na štědrovečerní tabuli by mezi cukrovím a sváteční výzdobou neměla chybět ani jablka. Příčně rozkrojené jablko je kromě hezké dekorace také zvěstí pro nadcházející rok. Krásná pěti- nebo vícecípá hvězda věstí štěstí a zdraví všem přítomným, naopak pokud uvidíte kříž - tedy čtyřcípou hvězdu, jeden z přítomných do roka onemocní či zemře. Pokud někdo vstane od večeře dříve než ostatní dojí, hrozí mu neštěstí v podobě těžké nemoci nebo smrti.


Po večeři slyšíme zvonek, který oznamuje příchod Ježíška - i když dneska už k nám dorazil i Santa Claus - a jdeme se podívat pod stromeček, co nám nadělil za dárečky.


Slavnostní večer však tímto nekončí, můžeme se i nadále nechat inspirovat vánočními zvyky a zpestřit si večerní program dalšími starými tradicemi.


Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou nadále svobodné, obrátí-li se střevíc špičkou ke dveřím, bude jim příští rok vystrojena svatba a ženich si je odvede z rodičovského domu.


Lití olova a vosku má stejné zásady a protože mají oba materiály nízký bod tání, jde to poměrně snadno. Na lžíci nad otevřeným ohněm se zahřeje kousek olova (či vosku) a ten se ihned nalije do kovové nádoby s vodou. U vosku nezapomeňte, že svíčka, kterou nahříváte musí být skutečně z pravého vosku! Ve vodě po ztuhnutí vytvoří tvar, který je předmětem věštby. Zkuste uhodnout co tvar připomíná. Věštba je hodně podobná třeba věštbě z čajových lístků (Věštění z čajových lístků), jde hlavně o to co předmět, který nám zosobňuje tvar slitku, znamená především pro naši osobu.


Pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů, v jejichž středu je malá zapálená svíčka, v nádobě, naplněné vodou, může být rovněž velmi příjemná zábava. Výkladů na tento vánoční zvyk je více, nejběžnější asi je, že "majitele" lodičky, která nejdéle vydrží svítící nad vodou, čeká dlouhý a úspěšný život. Může to být ale také předpověď na nadcházející rok


Tak snad jsem Vás alespoň trošičku nalákala na vánoční atmosféru po staročesku, nechte si chutnat u sváteční večeře (a nezapomínejte, že rybí maso je sice chutné, ale má zrádné kostičky) a hodně zábavy při tipování patvarů, které Vám z vosku či olova vzniknou.