Jste zde


Stérimar - prevence i léčba zánětů dýchacích cest
P.R.

Základní funkcí nosu a nosní sliznice je zvlhčování, ohřívání a čistění vdechovaného vzduchu. Během 24 hodin projde nosem 10.000 litrů vzduchu, rychlostí 7 litrů za minutu. Obrannou funkci nosu zajišťuje mukociliární aparát, který je tvořen řasinkami respiračního epitelu a vrstvou sekretu. Transport nečistot probíhá od nosního vchodu k nosohltanu.Při vrozených vadách, spojených se zúžením nosních dutin, při infekcích-rýmách či zánětech vedlejších nosních dutin a po úrazech nosu je průchodnost nosu dočasně či trvale ztížena, což znamená i sníženou kvalitu života.

Existuje 80 přípravků, které je možné aplikovat do nosních dutin. Přírodní preparáty mají nesporně přednost před chemickými. Výplachy nosu a nosohltanu solnými roztoky jsou užívány odedávna a jsou osvědčené. Většina z nás má zkušenost s mořskou vodou, která nám při pobytu u moře vyčistí horní cesty dýchací. Moře ale nemáme stále na dosah, proto jsme uvítali přípravek Stérimar. Stérimar je fyziologický roztok mořské vody v mikrospreji, je to přírodní produkt bez konzervačních látek. Působení: zlepšuje nosní průchodnost, snižuje překrvení sliznic, pomáhá při odstraňování hnisavé sekrece a krust. Zlepšuje pacientovo pohodlí, objektivně lze potvrdit ústup klinických příznaků. Stérimar má dezinfekční i protizánětlivé účinky, pomáhá při regeneraci nosní sliznice. Jeho výhodou je také to, že může být podáván bez ohledu na věk.

Stérimar je v České republice k dispozici ve 3 formách. Stérimar v mikrospreji je určen pro každodenní hygienu nosu, preventivně pak působí i proti infekcím horních cest dýchacích. Pomáhá také lidem, kteří mají zúžené nosní dutiny či sníženou funkci mukociliárního aparátu. Nosní sprej Stérimar je dále doporučen po operačních zákrocích v nose, tzv. septorinoplastikách. Tyto operace se provádějí kvůli vrozeným vadám nebo po úrazech. Stérimar také zlepšuje hojení nosní sliznice a její funkčnost a zmírňuje problémy pacienta po operacích nádorů nosní dutiny a vedlejších dutin nosních. Klasický Stérimar si tedy může kdokoliv z nás aplikovat do nosu celoročně.

Při infekční rýmě virového či bakteriálního původu nebo zánětu vedlejších dutin nosních použijeme Stérimar Cu, přípravek obohacený mědí. Měď má baktericidní a protizánětlivé účinky. Tento prvek je důležitou součástí imunitního systému, některé enzymatické pochody v těle jsou přímo na mědi závislé. Stérimar Cu doporučujeme podávat 14 dnů, pak je možné přejít na klasický Stérimar.

Chronický zánět hltanu, faryngitidu, můžeme také ovlivnit dlouhodobou aplikací Stérimaru klasického, při zhoršení obtíží jej pak na 14 dnů vystřídáme Stérimarem s mědí.

Pro alergiky, ať už jde o sezónní či celoroční alergickou rýmu, je určen Stérimar Mn, který je obohacen manganem. Mangan přímo snižuje hladinu histaminu, objektivně je účinnost tohoto přípravku doložena snížením počtu eosinofilů. Stérimar Mn budeme aplikovat do nosu také krátkodobě – 14 dnů v období největších obtíží, pak se můžeme vrátit ke klasickému Stérimaru.

Závěrem můžeme říci, že Stérimar je skutečným „zdravím z moře“. Tento sprej v elegantním balení se znakem delfínka je přírodním produktem, určeným pro prevenci i léčbu zánětů dýchacích cest pro všechny věkové skupiny.