Jste zde


Jak si udržet letní pohodu
Radim Jakeš

Jak si udržet letní pohodu

Jako ostatně pokaždé v posledních letech, jsme po končící zimě skočili skrze krátké jaro do plného léta.  

 

Strava v letních měsících má být lehká, šťavnatá, kromě ostatních by měla obsahovat i chuť hořkou a také pálivou - chladnou. Na řadu tak přijdou všechny listy v podobě ledového salátu, zelí, chřestu, čekanka, pastiňák a také kapusta. Pálivou a chladnou nám poskytne máta a šalvěj - ne náhodou jsou tyto byliny první pomocí při problémech s trávením. Máta pomůže při nadýmání a křečích, zchladí tělo i mysl, šalvěj uleví při průjmech s bolestmi a horečkou.

Milovníky piva jistě potěší, že rozumné množství piva patří k létu, labužníky zase úprava masa grilováním. Nutno však podotknout, že spolu s ním bychom měli servírovat mísu salátu ze syrové zeleniny, která je zrovna na zahradě k mání. Klasické pečivo s hořčicí je stravovací facka, sójový špekáček se stopovým množstvím masa zrovna tak. Ovoce nám teď průběžně dozrává, a proto si ho dopřávejme co nejvíce. Mělo by nám nahrazovat obvyklé svačiny, které mnohdy po zbytek roku, co se živin týče, pokulhávají.

Amarant u nás příliš rozšířen není, žito známe spíše jako chléb, v nejlepším případě kváskový. Zbývá snad jen pohanka, která by měla být na talíři co nejčastěji. Po propláchnutí ji můžeme posléze opražit na suché pánvi a uvařit se špetkou soli několik minut. Zakrytá dojde za patnáct minut. Můžeme ji využít jako: součást sekané, zeleninové rizoto, příloha, na sladko s oříšky, rozinkami a ovocem, spolu s pokrájenou chalvou - sladkou sezamovou tyčinkou.

Ostatní produkty jako sýry, rýže, pšeničné výrobky aj. do jídelníčku patří, výše zmiňované jsou jen onou neprávem opomíjenou skupinou potravin, která má podstatný vliv na zdraví člověka. Rozum nám pak napoví, že za horkých dnů nás osvěží salát, čerstvé ovoce a zelenina. Vhodná je i jíškou nezahuštěná polévka a dušené maso. Ve dnech sychravých nás podrží zahřívající pečivo a tepelná úprava zeleniny na pánvi Wok.

V létě platí, stejně jako po celý rok: „Všeho s mírou“.
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Radim Jakeš

Zaměření:

Tradiční čínská medicína (akupunktura, fytoterapie, výživa, masáže, cvičení)

Kontakt:

www.apnea4life.com

Web: www.korenyzdravi.cz

Telefon: 737 678 782Další články autora
více