Jste zde


Jak si poradit s alergií
Iva Hédlová

Jak si poradit s alergií

Jako u každého problému postihujícího imunitní systém, jako jsou dále např. nachlazení, chřipka apod., závisí prudkost alergické reakce jak na alergenu, tak i na celkovém zdravotním stavu. Pečlivě volit jídelníček, hodně odpočívat a pečovat o sebe, pomůže vyrovnat se s alergií a minimalizovat alergickou odezvu.

 

 

Kromě péče o vlastní zdraví je třeba učinit: 

  • Udělat všechno pro rozpoznání příčiny (alergenu)
  • Vyhýbat se mu
  • Když už není možné se mu vyhnout, léčit příznaky
  • Jste-li alergičtí na venkovní prach nebo rostlinné pyly, používejte čističku vzduchu
  • Dobře pomáhají antioxidanty (vitamín C, E a beta karoten a minerál selen)
  • Prospěšná je imunoterapie. Opakované malé dávky alergenu jako vakcína zvýší obranné schopnosti organismu.

Vystopovat alergie vyvolané potravinami a chemikáliemi může být nesmírně obtížné. Lékař může pro zjištění příčiny provést kožní test nebo navrhne vylučovací dietu (postupné vynechávání podezřelých složek jídelníčku a sledování účinku).   

Svépomoc - Hledání alergenu vyžaduje vést si podrobné záznamy. Veďte si deník, zaznamenávejte si všechno co děláte a co jíte. Také lze najít spojitost mezi alergickou reakcí a nějakou potravinou nebo např. parfémem nebo kočičí srstí.

Vylučovací metoda - Provádí-li se uváženě, může být prospěšná. Při podezření, že problémy vyvolává určitá potravina, např. vejce nebo čokoláda, ji na týden nebo dva úplně odstraníme z jídelníčku a pozorujeme výsledek. (Při ekzému až na 3 týdny, abychom si byli jisti výsledkem.)

Jinak jíme jako obvykle. V žádném případě nevynecháme více než jednu složku jídelníčku. Nejenže se tím stěžuje stanovení alergenu, ale můžeme tak nakonec dojít k nevyvážené stravě.

Existují i alergie na více látek , alergeny mohou být obsaženy ve více potravinách. Proto se nedoporučuje pokoušet se o náročný vylučovací program bez konzultace s lékařem. Bez náležité kontroly je většinou nemožné spráně výsledek vyhodnotit.


Iva Hédlová podle Reader´s Digest

Ve spolupráci s www.zdravi4u.cz
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843Další články autora
více