Jste zde


Jak se projevuje akutní předávkování kofeinem a proč bychom si na něj měli dát pozor?
Esoterika.cz

 

Každý, kdo pravidelně konzumuje kávu, již jistě poznal stav, kdy ho trápily bolesti hlavy, byl podrážděný a nervózní. Právě tak se totiž projevuje akutní předávkování kofeinem. Spojené jsou s ním také křeče v břiše, třes, zažívací potíže a zvýšený tep. Člověk se zkrátka cítí jako hadrová panenka. Předávkovat se kofeinem je snadné. Stačí se nehlídat během zkouškového anebo se dopovat kávovými bonbóny v průběhu noční jízdy autem. Kofeinem se snadno předávkují i sportovci, kteří jej konzumují před výkonem pro rychlejší spalování tuků a efektivnější využití energie.

Kde všude najdeme kofein?

Samozřejmě v kávě, jejímž největším vývozcem je Brazílie. Kromě kávy se ale kofein nachází také v energetických nápojích, spalovačích tuků a samozřejmě slazených limonádách typu Coca Coly. Kofein si ale můžete dopřát i v podobě doplňků stravy anebo jej koupit rovnou v jeho čisté podobě. Bezpečná dávka kofeinu je Evropským úřadem pro bezpečnost potravin stanovena na 400 mg/den. To znamená pro běžného člověka přibližně 5 malých espres anebo 3 velké kávy. Záleží také na naší toleranci vůči kofeinu. Ta je u každého jedince jiná.

Jak dlouhou odbourává lidské tělo kofein?

Průměrnému člověku se daří kofein odbourat po přibližně 5 hodinách od jeho konzumace, někomu ale může proudit v žilách i dvojnásobnou dobu. Nejen pro ty, kdo kofein odbourávají pomaleji je ale doporučeno konzumovat jej spíše v dopoledních hodinách, protože jeho zvýšený příjem před spánkem může vést k nespavosti a potížím usnout. Dobrou zprávou pro kuřáky je to, že kofein se při kouření odbourává rychleji. To ale mimo jiné znamená také to, že dáte-li si kávu s cigaretkou, nabudí vás méně, než když si ji dáte samotnou.

Předcházejte předávkování kofeinem

Cestou je káva bez kofeinu. Ta sice minimum kofeinu stále obsahuje, takže vás lehce nabudí, nenavodí vám ale akutní předávkování kofeinem, jako v případě běžné kávy. Jak připravit kávu bez kofeinu tak, aby vám chutnala? Použijte podobné ingredience jako v případě kávy s kofeinem a dejte si opravdu záležet s jejich přípravou. Například mléko vyšlehejte poctivě do pěny, když cukr, tak třtinový anebo rovnou med. Zkrátka udělejte si i z přípravy kávy bez kofeinu malý rituál.

 

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno