Jste zde


A proto nejíme zvířátka...
RenataP

Nedávno jsem se setkala s dítětem, které se ptalo, z čeho je hovězí maso. Z krávy? Krávy? Aha…  čím více jsme odtrženi od přírody, tím více nevnímáme hodnotu masa. Ano, tohle je sice kniha, která tak trochu propaguje vegetariánství, veganství a šetrný přístup k přírodě, ale já ji vnímám i jako celistvý příjemný pohled na ekosystém Země, na zvířata, na jejich psychiku a to vše v podání více obrázkovém než textovém a pro ty nejmenší děti.

 

A dozvíte se tady pár informací, které se opravdu otisknou do paměti:

„Pokud někdo řekne, že jsme prase, měli bychom to chápat jako kompliment! Patří k jedněm k nejchytřejších, nejčistotnějších a nejcitlivějších zvířat na naší planetě.

Divoce žijící prasata žijí se svojí rodinou a přáteli. Chrochtají, kničí a rozpoznávají navzájem své hlasy na velkou vzdálenost. Vyrývají potravu ze země, zápasí spolu a hrají si na sluníčku, ale nedokáží se potit jako my, aby se ochladila. Místo toho se koupají v bahně, čímž se ochlazují. Zablácené prase je chytré prase.“

No, nebo taky takové, kterému je zrovna teplo.

Dětská knížka s duší i vtipem

Krásné obrázky, vtipné a tak správně po dětsku přepálené… takže se u nich nasmějete a možná vás napadnou i vlastní příběh, které k těm parádním obrázkům vymyslíte! No a do takové atmosféry i dobře zapadá text, který pak přináší zvážnění a uvědomění si, že ta roztomilá zvířata mají svůj život, své city, své instinkty a že je vhodné se čas od času podívat na všechen ten zvěřinec i celou planetu trošku jinak. Jako na souhru živých bytostí, z nichž mnohé umí mnohem víc než my! Třeba ryby jsou schopny vnímat druhé ryby i objekty a potravu svým citlivým tělem. A že třeba amazonský deštný prales udržuje i teplotu na Zemi, aby se nepřehřála. Jak moc jsou tyhle plíce důležité – víme to? Nebo to zapomínáme?

Vidět život a Zemi z pohledu zvířat je velmi obohacující.

A pak si možná uvědomíte, že to hovězí na tácku, je vlastně kusem zvířete, které je schopno pěstovat blízká přátelství, které potřebuje kontakt se svým stádem a rodinou a které má city a emoční prožívání na úrovni, která je velmi podobná té lidské. A kdoví… nikdo z nás vlastně neví, jak přesně krávy cítí a prožívají.

Soucit – to je to, co tato kniha probouzí. Soucit se zvířaty a jasné uvědomění si toho, že my tu jsme s nimi… a oni s námi. Ne oni pro naši spotřebu.

O autorce:

Ruby Roth je umělkyně a ilustrátorka žijící v Los Angeles, Kalifornie. Vegankou je od roku 2003 a poprvé objevila zájem dětí o vegetariánství při výuce umění v mimoškolních zájmových kroužcích.

Vydalo nakladatelství IFP Publishing, 2017, www.ifp-publishing.cz
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

RenataP

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více