Jste zde


Koloidní stříbro - Hledání pravdy od historie až po současnost
Esoterika.cz

koloidni-stribro

Počátky

V tomto článku bychom se rádi zaměřili na použití stříbra v medicíně. V dnešní době je jen málo témat, která vzbuzují tolik kontroverze a tak bychom do toho chtěli vnést trochu řádu.

 

Nejprve si řekněme něco o historii používání stříbra v medicíně, protože je opravdu velmi bohatá. Když byla v Číně objevena akupunktura (asi před 7000 lety), netrvalo dlouho a jako doplněk se začalo používat i zlato a stříbro. Právě u stříbra se nakonec zůstalo a dnes jsou to právě stříbrné jehličky, které jsou využívány miliony vyznavačů akupunktury po celém světě.

K podobným závěrům, jen o pár století či tisíciletí později dospěli jak ve starověkém Egyptě, tak v Číně. Důležitou vlastností, kterou si na stříbře naši předci cenili, byly zejména antimikrobiální vlastnosti. Stačilo použít stříbrné nádoby nebo příbory do vody nebo do mléka a díky tomu tyto látky déle vydržely čisté.

20. století stříbru nepřeje

Ještě v meziválečném období se těšilo stříbro velké oblibě, aplikovalo se ústně i nitrožilně. Ačkoliv tedy stříbro bylo po tisíce let používáno pro své antibakteriální a sterilizační účinky, ve 20. století jako by je ztratilo. Důvod byl prozaický a tím důvodem se stala antibiotika. Společnosti, které po vynálezu antibiotik jimi začaly zaplavovat svět, si prostě nepřály, aby bylo možné léčit se jinak, než za jejich účasti. Stříbro se stalo jejich trnem v oku a nakonec se podařilo stříbro jako léčivo prostě zakázat.

Současný pohled na stříbro v medicíně

Nyní, o 100 let později se situace pro stříbro mnoho nezlepšila. Farmaceutické kolosy mají stále větší vliv a v některých zemích se jim zcela nebo částečně podařilo prodej koloidního stříbra zakázat. O mnohém vypovídá článek na Wikipedii. O účincích (mj. využití na akné, posílení imunity, vředy, záněty) se zde hovoří jako o údajných účincích a tak jsou zkušenosti a důkazy staré několik tisíc let postupně zapomínány.

Ačkoliv v EU je vnitřní užívání koloidního stříbra zakázáno, v Japonsku, v USA, ale i dalších vyspělých státech není užívání nijak omezené.

I přes uvedená omezení existuje široký zástup těch, kteří koloidní stříbro příležitostně nebo pravidelně užívají a mají s ním velmi dobré zkušenosti. Pokud budete hledat diskuze a zkušenosti s koloidním stříbrem, tak z několika stovek názorů a hodnocení jich přes 90% je pozitivních.

Schopnosti stříbra oceňují např. ti, jejichž pleť má sklon k nadměrné mastnotě, dále se používá při problémech s akné, pleť uklidňuje a zbavuje zarudnutí.

Abychom byli objektivní, doplníme, že užívání koloidního stříbra může mít i vedlejší účinky. Odpůrci zmiňují zejména tzv. argyrii, kdy při dlouhodobém a intenzivním užívání kůže získává šedomodrou barvu. Koloidní stříbro by potom samozřejmě neměly užívat osoby, které jsou na stříbro alergické.

Výroba koloidního stříbra

Na trhu naleznete přípravky, které se liší koncentrací stříbra, udává se např. 10ppm, 25ppm, 40ppm (koncentrace PPM - z angl. parts per million vyjadřuje počet častíc na 1 milión ostatních částic).

V současnosti je možné koloidní stříbro zakoupit zde a jedná se právě o produkt jediného z výrobců, který v testech prokázal udávané hodnoty.

Článek zpracován na základě podkladů a zdrojů volně dostupných na internetu, zejména Wikipedie a diskuzních fór.
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
5
Average: 5 (1 vote)