Jste zde


RECENZE: Citové pouto
RenataP

citové pouto

TVRDĚ pravdivá kniha o vztazích. Jak vzniká naše citové pouto k druhým lidem? Poté, co jsem tuhle knihu zaklapla, jsem tušila, že mě čeká pořádný kus práce. Ne, nejsem normální. Nejsem normální jistý typ člověka. Jsem vyhýbavý typ, který je navíc ještě úzkostný. Ach, jak mě potěšilo, že i tyhle zvrhle problematické kombinace existují a rozhodně nejsem sama. 

 

A nejsem v tom sama. Vztahům se buď podvědomě vyhýbáme, nebo na nich převelice lpíme a myslíme si, že je to tak normální. Kořínek toho všeho je v našem dětství nebo zkušenostech. Sice tuto teorii autoři několikrát opakují, ale nepovažují ji za jedinou možnou - těch faktorů, jak vzniká naše vztahové pouto, může být víc.

Vztahová dramata jsou obrazem našeho života

Když nás život naučí, že se na něj můžeme spolehnout, tak si jsme jistí. Rodiče, škola, kamarádi, naše okolí – je-li tu všechno v pořádku bez citových dramat, je to paráda. Když nás rodiče citově zraní, když nás vypeče osud, ať už kdekoliv, naučíme se úzkostně se držet zbylých i domnělých jistot, nebo se začneme všemu vyhýbat z hrůzy, že by se mohlo nějaké to drama opakovat.

Přeučení jako jediné možné?

Ano. Nebo rozeznávání toho, co je vztah a co vztahový systém. A pomalá práce na tom všem. Překvapilo mne, že existuje vztahový systém (to naučené a často špatné) a vztah.  Dvě naprosto rozdílné věci! A mnohdy žijeme naučené systémy, ale uniká nám vztah.

Najdeme tu teorie a rozebírání tohoto tématu tu najdete také různá cvičení, návody na to, jak v sobě rozpoznat svůj typ a jak s ním dál pracovat.

Mile, soucitně, zároveň s jasným poselstvím, že se člověk nehne z místa, pokud s tím sám vlastními silami NEPOHNE KUPŘEDU.

Shodnout se, i když nejste ideální? Tahle kniha to umí

A pokud už partnera máte a nesedíte si svými typy, tak zde máte mnoho praktických tipů, tabulek a analýz, co s různými typy chování a reakcí, co s rozbouřenými emocemi, abyste na té společné loďce i tak mohli spolu plout.

O autorech:

Rachel S.F. Heller: Sociální psycholožka, studovala na Kolumbijské univerzitě a strávila dětství různě po světě, je nadšenou cestovatelkou, přednášela, pracovala jako konzultant pro velké firmy a nyní má psychologickou praxi pro rodiny a páry.

Dr. Amir Levine: Psychiatr a neurovědec, který při studiu na Kolumbijské univerzitě pomáhal matkám, aby si k dětem vytvořily bezpečné citové pouto. Jeho terapie a teorie vztahového attachmentu odhalila spoustu souvislostí s tím, jak se chováme ve vztazích, jak cítíme a reagujeme.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

RenataP

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více