Jste zde


Reflexní terapie
Radek Märtl

Jednou z mnoha metod alternativní medicíny, která se stává na západě velmi oblíbenou a módní, je reflexní terapie. Je to metoda stará téměř 5000 let. O místě jejího vzniku se vedou spory. Někteří tvrdí, že je to Čína, jiní za místo jejího vzniku považují Egypt či Indii. Jisté je, že používání reflexní terapie je vidět např. na malbách stěn hrobky v Saqqaře jižně od Káhiry asi z roku 2330 před Kristem. Dokonce ji používají i severoameričtí indiáni žijící dnes již jen v rezervacích.

 

Tato metoda vychází z poznání, že na periferiích lidského těla se odráží celé tělo se svými orgány. Těmito periferiemi jsou uši, oči, ruce a v reflexní terapii nejvíce využívány naše nohy - chodidla a nárty. Každý orgán v těle má na noze tzv. reflexní plošku, které se využívá při diagnostice a následně i pro léčení. Uvedené plošky jsou energeticky a nervově spojeny s odpovídajícími orgány lidského těla. Zkušený terapeut dokáže na našich bosých chodidlech rozpoznat co nás trápí, nebo by mohlo trápit i v budoucnu.

Diagnózu terapeut stanoví podle míry bolestivosti jednotlivých plošek. Protože je míra citlivosti a bolestivosti u každého jiná, určí si nejprve stupnici bolesti na speciálním bodě. Poté stlačuje jednotlivé plošky a ty nejcitlivější oznamují nemoc, nebo energetické oslabení jednotlivých orgánů v těle člověka. Při léčení terapeut jednotlivé plošky stlačuje palcem a využívá při tom různých hmatů podle potřeby - tlumivých, stimulačních, sedativních nebo pokud je bolest v reflexní plošce ostrá až nesnesitelná, pouze ji hladí. Tím vysílá energetické a léčivé impulsy zpět k nemocným orgánům. Cílem reflexní terapie je obnovení toku životní energie v těle člověka. Výhoda této metody spočívá v tom, že pracuje s tělem jako s uceleným systémem a zároveň respektuje zákonitosti a vztahy jeho fungování.

Účinky této metody nejsou většinou znát ihned, uzdravení je však trvalé a bez vedlejších účinků. Reflexní terapií lze výrazně ovlivnit činnost imunitního systému, lymfatického systému, látkové výměny, zmírnit či odstranit bolesti zad a krční páteře, je možno ji použít u řady běžných i chronických nemocí, zažívacích problémů, migrény, ale i při stresu. Masáž chodidla a mačkání reflexních plošek příznivě ovlivňuje i psychiku. Pokud se člověk podrobí této terapii preventivně, včas se dozví o varovných signálech těla ještě před vypuknutím choroby.

Terapeut ihned zjistí nejaktuálnější informace o člověku a jeho orgánech. Je samozřejmé, že reflexní terapie vyžaduje hodně vědomostí a praxi, ale není podmíněna mimořádnou schopností lékaře či léčitele. Je úžasná svou jednoduchostí a tím, že si jí může pomoci každý. Tato metoda nenahrazuje tradiční vyšetření a léčbu, ale každému rozšiřuje možnosti využít další metody pro své trvalé vyléčení. Uplatnění najde zejména u chronických potíží, kde současná léčba často selhává.

U nás jsou za čelné představitele tzv. nové školy reflexní terapie považováni manželé Patakyovi. Jejich učitelem byl legendární terapeut alternativní medicíny Ing. Jiří Janča CSc. Július Pataky v jedné ze svých knih o reflexní terapii uvádí, že za 7 let, kdy přednáší o reflexní terapii se jeho kurzů této terapie zúčastnily již tisíce lidí, přišli i lékaři a střední zdravotnický personál a tak tuto metodu bude využívat stále více lidí.

Závěrem ještě malou poznámku - příště až zakopnete o práh, kámen či něco jiného je možné, že si vaše tělo podvědomě říká o energii. Bolestí způsobenou nakopnutím nebo našlápnutím příslušné reflexní plošky si ji samo dodalo na správné místo v těle, obdobně jako při reflexní terapii a tak místo nadávání se usmějte a věřte, že budete i nadále plni energie a zdraví.
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Radek Märtl

Zaměření: Jsem vyškolený terapeut reiki a začal jsem spolupracovat s lékařkou MUDr. Pekařovou v ordinaci alternativní medicíny v Českém Krumlově.
Bližší informace na internetové adrese pekarova.webzdarma.cz

Kontakt: 603330161
604339993

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více