Jste zde


Poznejte minulost karet a předpovězte svou budoucnost
Esoterika.cz

 

Zdroj: Public Domain Pictures

Věštění a výklad budoucnosti je bezpochyby lákavé téma. Je ale třeba si uvědomit, že jím poznáváme především sami sebe a odhalujeme skryté příležitosti a nástrahy, které nám život přináší. Podobně na nás působí i hraní her, třeba těch karetních. Učíme se rozhodovat, poznávat své reakce a odhadovat možný budoucí vývoj. Z tohoto hlediska je celkem logické, že právě karty se používají k předpovídání budoucích událostí.

První karetní hra se objevila již v 9. století po Kristu. Sloužila ke krácení dlouhé chvíle v čínských šlechtických rodinách. Říkalo se jí v překladu „listová hra“ a její vznik nejspíš souvisel s tím, že se tou dobou ve staré Číně začínaly používat listy papíru místo svitků. Pravidla se údajně ztratila v roce 1067. Mezitím ale vznikly další karetní hry a ty se, nejspíše za pomoci mongolských dobyvatel, či s obchodníky na Hedvábné stezce, dostaly do Persie, Indie a už v 11. století se s nimi můžeme setkat v Egyptě. V době Mamlúckého sultanátu získávají podobu, jež se blíží dnešním moderním kartám – 4 barvy, každá po deseti řadových a třech dvorních (král, místokrál, zástupce místokrále) kartách. Balíček takových karet byl objeven v paláci Topkapi během výzkumu v roce 1939.

Přes Egypt se pak s Araby dostávají karetní hry do Evropy a bezpečně víme, že již v 15. století se na území Španělska hrála hra veintituina, v podstatě raná obdoba dnes velmi oblíbeného blackjacku. S rozšířením do Francie a dalších zemí doznávají hrací karty dalších změn. Především se z nejnižší karty stává karta nejvyšší (Eso) a z dvojky nejnižší. Snad právě tehdy se hrací karty začínají používat k věštění. První zmínka o této jejich nové funkci je z roku 1540, ale teprve z roku 1750 na to máme kompletní návod. V dnešní době s k věšteckým a esoterickým účelům používají téměř výhradně speciální tarotové karty, zejména ty, které vytvořil známý britský okultista Aleister Crowley s výtvarnicí Friedou Harrisovou. Tak se tak zařadila například po bok Michelangela, který je údajně autorem obrázků na tarotové sadě florentinského typu.

Přestože se samozřejmě můžete obrátit na zkušenou kartářku či kartáře, věštění z karet zvládnete i sami. Ani nepotřebujete ty tarotové. Nutno ale dodat, že svůj výklad budoucnosti byste skutečně měli považovat spíše jako orientační a hledat v něm především cestu k poznání svého nitra. Na druhou stranu, získáte tím způsob, jak nahlížet na svůj život z neobvyklé perspektivy, což je vždy přínosné a objevné. Zamíchejte balíček obyčejných hracích karet a 5 náhodných kusů vyskládejte pod sebe. První karta bude vypovídat o vašich myšlenkách, druhá o tom, co chcete zjistit, třetí ukáže, co přichází, karta číslo čtyři se ptá, za je to důležité a pátá odhalí to, co je pro vás skryté.

Obecně platí, že srdcové karty znamenají štěstí a lásku a čím více srdcí se na kartě objevuje, tím vyšší má karta význam. Piky mají zpravidla negativní význam, ale mohou být i příslibem do budoucna. Káry mají naopak pozitivní význam a vyšší hodnoty znamenají bohatství. A konečně kříže – jsou opět negativním znamením a vykládají se jako zranění, smůla, ztráta nebo jiný druh neštěstí. Nejsou ale předpovědí něčího úmrtí. Dále také platí, že při výkladu karet pro muže je ústřední postavou srdcový král, pro ženy pak srdcová královna. Esa přinášejí zásadní událost či změnu ve smyslu svých barev. Další figury si vykládejte jako osoby objevující se ve vašem životě. Výklad jednotlivých karet je samozřejmě velmi individuální a na internetu najdete takových návodů přehršle.

Teď, když znáte původ hracích karet i nástin jejich významu při věštění, můžete se směle pustit do výkladu budoucnosti. Nebo pozvat své přátele na večer strávený nějakou zábavnou karetní hrou. Hodně štěstí, ať se pustíte do jednoho, či druhého.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
5
Average: 5 (1 vote)

Esoterika.cz

Zaměření:

Výklady karet, Lenormand, budoucnost

Kontakt: Nevyplněno

Web: http://www.esoterika.cz

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více