Jste zde


Yoga - je proces jak zastavit myšlenkové vlny
Markéta Novotná

Yoga – je proces jak zastavit myšlenkové vlny

Levá nosní dírka je IDA, měsíční kanál s chladnou ženskou energií, odpovídá za minulost a emoce. Pravá nosní dírka je PINGALA, sluneční kanál, s horkou mužskou energií, odpovídá za budoucnost, talent a fyzické zdraví. V joze jde o to, aby se dostali Ida a Pingala do rovnováhy. A my byli zdrávi.

 

Když je člověk zdráv, nepřemýšlí nad svým tělem a zdravím. Neví, kde leží jeho srdce ani játra, a často si myslí, že to tak bude stále, že ve svém životě bude neustále zdráv. Často ovšem zapomínáme, že naše tělo, jako každá jiná věc, potřebuje neustálou péči a starost. Tu je potřeba projevovat ne až se nemoc projeví a sílí, ale mnohem dříve, už prvních příznacích onemocnění. Čím dříve obrátíme svou pozornost na sebe, tím větší šanci máme být zdraví a rychleji se zbavíme svých problémů.

Předkládáme vám komplex cvičení, jenž vám umožní nejen předpovědět vznikající nemoci, dá vám i přírodě šanci vypořádat se s nimi i bez použití farmaceutických chemikálií na organismus. Cvičení na páteř a klouby, která je potřeba cvičit neustále každý den, abychom se cítili mladí a zdraví.

Lidský organismus je složitý systém, jehož základem je právě páteř. Není to jenom opora pohybového aparátu. Ne nadarmo se říká: „Páteř v člověku je jako mléčná dráha v kosmu.“

Kolem sloupu obratlů vedou velké krevní cévy a z míchy vycházejí nervy ke všem orgánům a nakonec, páteří prochází důležitý energetický kanál Sušumna ve kterém se zvedá Kundalini –odpovídá za budoucnost. Proto defekt páteře nese sebou další problémy, jako narušení vnitřních orgánů...

Yoga – je proces jak zastavit myšlenkové vlny

Svůj den byste měli zahájit Pozdravem slunci – Surya Namaskar. Komplex je možné provádět doma v libovolnou dobu dne, ale je lepší ho dělat v přírodě při východu nebo západu slunce.

Stoupněte si tváří ke slunci, napojte se na něj, popřejte všemu živému na zemi, minerálům, rostlinám, živočichům, dobrým a radostným lidem, vše dobré. Pošlete jim lásku. A v tedy v solar plexu ucítíte příjemné všeobjímající teplo. Poté začněte provádět komplex cvičení Surya Namaskar.

K životnímu postoji

Problémů je v životě stále mnoho. Hlavní však není kolik jich je, ale jaký k nim máme vztah. Připomeňme si legendu o Sisyfovi. Sisyfos svou chytrostí získal na bozích nesmrtelnost a rozhněvaní bohové se rozhodli přísně ho potrestat. Napřed ho potrestali tak, že sto let nesměl nic dělat. Ale když doba uplynula, bohové viděli, že šťastný Sisyfos sedí a raduje se za všeho , co je kolem – ze slunce, květů, ptáků. A pro něho nebylo nic lehčího než jen vnímat. Tak bohové změnili rozhodnutí a potrestali ho věčnou těžkou a neužitečnou činností. Musel kutálet ohromný kámen na vysokou horu a před samým vrcholem se kámen zřítil a padal dolů. A Sisyfos musel znovu a znovu zvedat kámen nahoru, a tak neustále.

Ale bohové když po sto letech znovu pohlédli na Sisyfa, nedokázali to pochopit. Byl stále šťastný, znovu se radoval a usmíval jako předtím.

Yoga – je proces jak zastavit myšlenkové vlny

Bohové požádali Sisyfa, aby jim odhalil své tajemství. A on jim odpověděl: „ když válím kámen nahoru, líbí se mi ten pocit mohutné síly, dostat kámen k vrcholu. Mám radost z boje s kamenem. Když kámen padá dolů cítím úlevu a mám radost z přestávky a odpočinku, který mi byl darován. Mám radost a těším se až budu znovu bojovat s kamenem.“

Takže bohům se Sisyfa nepodařilo potrestat. Řekli mu jen: „Žij si jak chceš, ale svou moudrostí sis zasloužil nesmrtelnost.“

Od té doby Sisyfos žije mezi lidmi a možná jste ho potkali. Šťastného a veselého člověka, který s úsměvem dělá každou práci :-)

 

Hatha yoga pro Vás …aneb Yoga Vaším sluncem všedních dní na  

www.divinecenter.cz
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Markéta Novotná

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: www.divinecenter.cz

Telefon: NevyplněnoDalší články autora