Jste zde


Bikram jóga (hot jóga)... naprostý ideál pro zlomené tělo i pocuchanou dišu nejen v chladných dnech
Esoterika.cz

Pro milovníky teploučka, pohody a jógy je k mání moderní a dynamické cvičení, ve kterém se všechny tyto aspekty (a mnoho dalších) snoubí. Hot jóga je cvičení s více než 40 - letou tradicí a zakladatelem je světově uznávaný učitel Bikram Choudhury, který tradiční indické cvičení přivezl do Spojených států a založil první ze škol. Postupem času se toto jógové cvičení rozšířilo dle do celého světa a sklízí více a více uznání.

 

Cvičení Bikram jógy, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hot_Yoga_-_Wikipedia_Profile_Picture.jpeg?uselang=cs

cvičení Bikram jógy, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hot_Yoga_-_Wikipedia_Profile_Picture.jpeg?uselang=cs

Pár slov o Bikramovi

Rodák z Kalkaty se začal věnovat józe ve svých třech letech, kdy byl jeho učitelem proslulý kulturista a jogín Bishnu Ghoshe. Stal se jedním z jeho nejlepších učedníků, nicméně v 17 letech si velmi nešťastně poranil koleno a lékaři mu nedávali velkou naději, že by mohl v budoucnu chodit. Díky cvikům Bishu Ghoshe ale Bikram úraz do půl roku rozchodil a rozhodl se šířit mistrovo učení i dále do světa. Dokonale spojil své znalosti a zkušenosti východního učení se spoluprací s lékaři z Univerzitní nemocnice v Tokiu.

Postupně pak vytvořil svou sestavu poloh a dechových cvičení a vědecky dokázal regenerační schopnosti jógy při léčbě chronických onemocnění. Bikram svá cvičení doporučuje všem, i trénovaným sportovcům. Kdoví, jak by blahodárná bikram jóga ovlivnila český fotbal, pakliže by ji začali naši hráči pravidelně zasazovat do svého tréninkového plánu.

Čím se Bikram jóga odlišuje

Jedná se o 90 – minutový systém přesně a závazně po sobě jdoucích 26 pozic Hatha jógy a dvou dýchacích cvičení, přičemž se celá sestava provádí v sále vyhřátém na 42°C. Lekce začíná cvičením Pranayama, dýcháním zhluboka, kterým se naučíte využívat 100% kapacitu svých plic. Uklidníte mysl a připravíte krásně svaly i krevní oběh na nadcházející pozice. Následuje fáze rozcvičky, během níž postupně posílíte a hlavně protáhnete celé tělo od hlavy až po konečky prstů na noze a naladíte se blížící se skupinu poloh ve stoje.

Důležité je, že u každého cviku jdete pouze tam, kam vám vaše tělo dovolí. Vnímáte pouze pokynů lektora a soustředíte se jen a jen na sebe, čerpáte energii a sílu získáváte ve vlastních očích v odraze zrcadla, kam se po celou dobu nerušeně díváte. V první fázi se zaměřujete především na udržování rovnováhy, poté následuje posilovací-stlačovací-protahovací část v roznožení. První 45 minutovku zakončíte pyšnou pozicí Stromu.

Ve druhé polovině lekce cvičíte na podložce. Nejprve v poloze na zádech, později na břiše a v poslední části lekce vsedě či na kolenou. Opět perfektně protáhnete a posílíte celé tělo, postupně stimulujete všechny orgánové systémy a maximálně uvolníte škodlivé toxiny z těla ven. V úplném závěru pak relaxujete během dechového cvičení – dýchání ohně.

Za hodinu půl, kterou strávíte ve studiu, ze sebe vypotíte všechno špatné, co jste na sebe během celého dne naskládali. Vypnete hlavu, pročistíte mysl, odprostíte se od stresu a především budete apelovat na všechny soustavy vašeho těla – posílíte imunitu, srdeční činnost, procvičíte kosti, svaly, klouby, zvětšíte kapacitu plic, zlepšíte flexibilitu páteře, zažívání a funkci endokrinních žláz či pohlavních orgánů.

cvičíme Bikram jógu, zdroj: https://www.flickr.com/photos/openingminds/5450866370/in/photolist-9iF7EE-9iF7Jy-9iC1ar-9iF86Q-9iBZu6-9iC1dP-9iBZFa-9iF7zE-9iBZJg-9iC1vx-9iF89w-9iF8Ly-9iC13n-7jP1sg-7jTm1o-7jSXjq-8o9NRt-7jPewk-7jTx81-8o9YFc-7jNVnz-2mQqe-7jTphf-7Vj22f-7jThJQ-7jTaMm-7jNE54-7jPw9T-7NU2wZ-7NXZFj-7jTmf1-7jPDRz-7NY1Hm-9iF7VQ-9iC1xD-9iBZQi-9GSVzr-9GSWsc-9GVNGd-9GSVSF-9GVQcE-9GVSpq-9GVRmu-9GVRSw-9GSZA8-9GVQwy-dj9vhN-9GVQQu-8o9Nrt-8qV99Q/

cvičíme Bikram jógu, zdroj: https://www.flickr.com

Bikram jógou proti obezitě a dalším chorobám dnešního světa

Během pravidelného cvičení bikram jógy sami brzy uvidíte, jak krásně se vám formuje a zpevňuje postava. Právě tento styl cvičení je doporučován obézním lidem k redukci váhy či diabetikům. Určitě také jako mávnutím kouzelného proutku zmizí vaše bolesti hlavy a zad, táhlá chronická onemocnění se minimálně zmírní a odejdou i duševní nesrovnallosti. Nádherně se sjednotí všechny aspekty vašeho já v jedno. Díky uklidnění nervové soustavy a budete pak mnohem lépe usínat, spánek bude výživnější a vy budete mnohem odpočatější a s lepší náladou.

Bikram jóga pro každého bez rozdílu věku, pohlaví či postavy

Ať už jste mladý či starší, neforemný, ztuhlý nebo stydlivý, opusťte své předsudky a bikram jógu vyzkoušejte. Pro představu se koukněte na ilustrační video, v němž se můžete blíže seznámit s jednotlivými polohami.

Video se cvičením Bikram jógy: https://www.youtube.com/embed/KMKIJyxTd3Q

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno