Jste zde


Hatha yoga
Markéta Novotná

Hatha yoga

„Chceš-li změnit svět , začni tím, že změníš sebe“
Díky józe může civilizovaný člověk najít znova radost ze života. Jóga mu začne dávat zdraví a dlouhověkost svými asánami – pozicemi, které vracejí pružnost páteři, skutečné životní ose, uklidňují  podrážděné nervy, uvolňují svaly, oživují orgány a nervová centra. Dechová cvičení pranájámy přinášejí kyslík a energii každé buňce, pročišťují organismus spalováním zbytků, vypuzují toxiny, přičemž uvolnění celého těla pomáhá zachovat celistvost nervového systému, obrňuje proti neurózám a zbavuje člověka nespavosti.

 

Pro každého z nás by měla péče o své tělo povinností. Díky józe je snadné zůstat zdráv, stačí změnit některé špatné návyky, zodpovědné za veliký počet potíží.
Zdraví je právo dané narozením. Je stejně přirozené být zdráv, jako se narodit. Z hlediska jógy je nemoc tělesným hříchem a nemocný je považován za stejně zodpovědného za své nedobré zdraví jako za své nedobré činy – svět je zrcadlo duše.

Hlásíme se k výroku swámího Šivánandy: „jedna unce praxe má větší hodnotu než tuny teorie.“Vše je o dechu. Ti, kteří dýchají špatně, se do nesčetných potížích, a to ve všech  oblastech: zdravotní, pracovní, citové. Bohužel tito tvoří většinu, neboť všichni dýcháme více či méně špatně!
Dýchání je základním životním faktorem. Je možno nepožívat po týdny pevné stravy, po několik dní je možno nepít. Nedýchat můžeme jen několik minut.

Hatha yoga

Naučme se společně správně dýchat a odměna nás nemine.  „tělo se stává silným a zdravým, přebytek tuku zmizí, obličej září, oči se projasňují a člověk začne vyzařovat zvláštní půvab. Hlas se zjemní a je melodický.
Dýchat – znamená žít a jógínové měří délku lidského života podle počtu dechů.
Je třeba především uvolnit všechny trvale napjaté svaly, jež – hůře než šněrovačka brání normálnímu dýchání. Proto relaxace – uvolnění – je vstupní branou jógy.

Hatha yoga pro Vás…aneb Yoga Vaším sluncem všedních dní na  www.divinecenter.cz
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Markéta Novotná

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: www.divinecenter.cz

Telefon: NevyplněnoDalší články autora