Jste zde


Nebankovní instituce x banky
Esoterika.cz

 

Jaké přednosti mají nebankovní půjčky a jaká jsou jejich rizika? Jak odhalit nesolidní nebankovní instituce a jak je to s kontrolou ČNB?

V povědomí nás všech je, že když si půjčíme od banky, je to bezpečné z více důvodů. Ať už se bavíme o solidním chování nebo třeba garanci úroku či RPSN. Ale na druhou stranu i bankovní půjčka obnáší jistá negativa, jako je zdlouhavý schvalovací proces, se kterým je spojeno vyplnění několika formulářů a následné doložení solventnosti apod. V dnešní době se ale není čeho bát ani v případě nebankovní půjčky. Dnešní nebankovní instituce se svou kvalitou a výhodnými produkty vyrovnají i mnohým bankám. A navíc některé nebankovní instituce nabízejí za řádné splácení i bonus ve formě vrácení části peněz.

Nebankovní instituce x banky a jak jsou kontrolovány

Nebankovní instituce, na rozdíl od těch bankovních, nejsou kontrolovány ČNB (Českou národní bankou), a tak se za nebankovní instituci může považovat v podstatě každý, kdo půjčuje peníze (ať už formou úvěrů nebo půjček). Nebankovními institucemi mohou být soukromí investoři, jednotlivci, sdružení osob nebo větší zavedené instituce, které svou úrovní konkurují i leckterým bankám. Aktuálně takových najdeme ve finančním sektoru už pěknou řádku.

Bohužel jsou mezi nimi i takové nebankovní instituce, které motivuje co možná největší výdělek na každém jednom klientovi. Proto bychom si nejprve, než si u dané instituce zažádáme o půjčku / úvěr, nebo cokoliv jiného, měli zkontrolovat základní údaje.

Nebankovní instituce x banky – jak oslovit tu správnou

V dnešní době má už skoro každá firma nebo společnost webové stránky, na kterých zjistíme více informací o firmě a její historii a hlavně i detaily nabízených produktů (půjčky či úvěry). Současně si také můžeme zkusit najít nějaké recenze od těch, kteří danou nebankovní instituci měli možnost vyzkoušet. Další pastí, do které bychom neměli rozhodně spadnout, je výše úroku, případně RPSN, které obsahuje všechny výdaje spojené s čerpáním půjčky či úvěru. Pokud nebankovní instituce nabízí až nereálně nízký úrok, tak bude asi něco špatně a měli bychom se porozhlídnout i po jiných poskytovatelích.

Nespornou výhodou nebankovních institucí je, že vyřízení trvá zpravidla jen chvíli. Nebankovní instituce, na rozdíl od těch bankovních, ve většině případů nepotřebují znát účel půjčky či úvěru, a tak se celý proces papírování a administrace výrazně urychlí.

Nebankovní instituce nebo banka?

Je výhodnější půjčit si od banky nebo nebankovní instituce? Záleží pouze na vás, v obou případech je na místě si pořádně pročíst podmínky půjčky či úvěru a na základě toho udělat finální rozhodnutí. Každopádně bude vždy možnost výběru.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno