Jste zde


O barvách - část II.
akad. mal. Rosti Fečová

A teď již konkrétně k jednotlivým barvám:

 

Červená
Barva 1. energetického centra je barvou radosti, aktivity a vitality. Je to živá teplá barva. V sexualitě působí na čistě fyzické pudy, např. červené prádlo může aktivovat sexuální cítění. Červená barva dělá dobře nohám, kyčlím, kostrči a pánvi. Má vliv na správnou funkci konečníku, pomáhá např. při zácpě a hemeroidech. Použitá na botách nebo kalhotách umožňuje dobré napojení na zemskou energii, přispívá ke stabilitě a uzemnění. Psychologicky působí povzbudivě a aktivačně, např. proti lenosti a dlouhé chvíli.


Růžová
Teplá barva srdce a vesmírné lásky. Symbolizuje lásku bez smyslnosti a princip ženskosti. Bývá barvou něžných sensitivních lidí, kteří však mají někdy sklon vidět svět přes "růžové brýle".


Oranžová
Barva 2. čakry, teplá, pozitivní a optimistická. Symbolizuje optimismus a radost ze života, podporuje sebevědomí, nadšení a odvahu. Pozitivně ovlivňuje emoce a sexualitu, dělá dobře všem vnitřním orgánům v pánvi.Léčebně ji lze použít také při depresi.


Meruňková
Jemná pastelová barva, odstín mezi růžovou a oranžovou. Vhodně stimuluje psychiku, působí proti emocionálním blokům a harmonizuje psychickou nerovnováhu.


Hnědá
Barva země, domova a jistoty. Barva klidu, zázemí, někdy až pasivity. Dává pocit zakořenění a stability v naší každodennosti. Bývá též používána jako barva odříkání (askeze).


Žlutá
Barva 3. čakry, tedy solárního plexu. Živá teplá barva slunce, symbolizuje radost, aktivitu, sluneční svit, radost ze života. Je symbolem moudrosti a vyšší inteligence. Působí dobře na psychiku - podporuje učení, zapamatování, dobrou náladu. Dodává energii mozku, je barvou tvořivosti. Positivně ovlivňuje náladu, působí proti pesimismu a depresím. Prospívá všem orgánům v dutině břišní (tj. žaludek a střeva, žlučník, játra, slezina, pankreas).


Zlatožlutá a zlatá
Symbol božského a duchovního principu, barva nejvyšších hodnost, barva STŘEDU. Zastupuje idealismus, transformuje poznatky ve vědění.


Žlutozelená
Barva sebelásky a ocenění sebe sama.


Zelená
Barva 4. čakry, barva přírody a její síly, barva vegetace. Symbolizuje růst, nový začátek a vývoj. Je to studená barva, která působí uklidňujícím dojmem. Přináší klid zjitřeným nervům, dělá dobře srdci, plicím a unaveným očím. Působí stabilně a důvěryhodně, pomáhá nervózním a cholerickým lidem, přináší klid, harmonii,naději.


Tyrkysová
Modrozelená barva fantazie, spontánnosti a sympatie. Uklidňuje, podporuje sebevědomí a pomáhá příliš nesmělým a bojácným lidem k překonání ostychu.


Modrá
Barva 5. čakry, chladná barva klidu, míru, uvolnění a rovnováhy. Otevírá duši, dává pocit absolutní vnitřní svobody - vhodná k relaxaci a meditaci. Prospívá hlasivkám a štítné žláze, podporuje hlas při mluvení a zpěvu.Pomáhá neklidným lidem ve stresu, dává pocit klidu, harmonie a jistoty. Uklidňuje zuřivost.


Indigo
Ušlechtilá tmavě modrá barva 6. čakry, barva vnitřního vhledu, symbol překročení mystických hranic. Symbolizuje dokonalost a zdraví, univerzální vědomí, důvěru, víru v Boha a mírumilovnost. Evokuje tmavě modrou hvězdnou oblohu, přivolává ochranu Panny Marie. Je prospěšná očím, uším a klidnému spánku.


Fialová
Barva 7. čakry, duchovního napojení se na Vesmír. Symbolizuje jednotu hmoty a ducha, vstupu do jiné dimenze. Barva inspirace, mystiky, magie a kouzel. Prospívá sensitivním lidem, individualistům a umělcům. Pomáhá např. při bolestech hlavy.


Lila
Fialová s nádechem do červena - barva věrné lásky a obětavosti, napomáhá porozumění a kompromisu.


Černá
Bezbarvá barva smrti, smutku, beznaděje a zmaru. Barva pesimismu, nihilismu a negace - avšak též přísnosti, vznešenosti a úcty. Vyjadřuje negativní pocity, podporuje strach a slabou vůli. Pomáhá se skrýt před ostatními a budit dojem tajuplnosti.Psychologicky nahlíženo: vzbuzuje strach, neurózu či depresi, ukazuje přání skrýt se před okolím. Na lidský organismus, vnitřní orgány a psychiku působí škodlivě - destruktivně. Umrtvuje, při dlouhodobém působení přispívá k depresi,zánětům či rakovině. Z toho důvodu je nevhodná na boty, oblečení a zvláště prádlo. (Např. černé dámské vložky lze zavrhnout jako zcela zdravotně nevhodné.)


Bílá
Barva světla, čistoty, nevinnosti, nedotknutelnosti. Poukazuje na stav beztíže.Působí vznešeně až sterilně,může oslňovat. Oblíbená barva lidí, jež mají sklon k perfekcionismu.


Černo
Bílá kombinace - symbol polarity a jednoty protikladů.


Šedá
Symbol neutrality, ochoty ke kompromisům. Barva skrývání a rezignace.Psychicky vyjadřuje strach,depresi, nechuť, bídu.


Stříbřitě šedá
Symbol nadějného očekávání nového začátku.


Přeji život v barvách duhy

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

akad. mal. Rosti Fečová

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Letohradská 62
170 00 Praha 7

233 378 206
602 958 687
artterra.zde.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více