Jste zde


Přeslička, kam se podíváš…
Radim Jakeš

Přeslička, kam se podíváš…

Královna mezi rostlinami, pamětník druhohor, léčivka přeslička. Latinsky nazvaná Equisetum. Jen u nás jich roste několik druhů. Nás bude zajímat hlavně ta rolní - Equisetum Arvense L. Z léčebného hlediska je jí třeba všude, kde je co do činění s močí (močovinou) a krví (i bílých krvinek). Přeslička totiž obsahuje: kyselinu křemičitou, saponiny, equisetonin, kyselinu equisetovou (akonitovou), třísloviny, flobafen, hořčinu, pryskyřici, tuk, organické kyseliny a flavonové glykosidy. Tento koktejl laicky řečeno rozpouští, změkčuje, odstraňuje zánět a horko a také regeneruje postižené tkáně.

 

Používá se hlavně čaj (odvar), tinktura, koupele. Po koupeli je třeba být v teple, nejlépe již v lůžku.

Koupele se uplatní při problémech ledvin a močového měchýře, nebo při problémech s ploténkami a páteří. Také můžete použít obklady na vředy, otoky, nehojící se rány a kožní problémy. Odvar zase při různých krváceních, silné menstruaci, křečích, močení krve, vnitřních vracejících se zánětech, vodnatelnosti a rovněž plicních chorobách.

To vše má na svědomí jeden prvek - křemík. Křemík je nazýván minerálem krásy a jeho dostatek zpevňuje nehty, zuby, vlasy i kůži, pomáhá vyhlazovat vrásky a hojí drobná poranění - např. kůže. V této rostlině je navíc v podobě kyseliny ortokřemičité, tvořící koloidní roztok. Oproti Schindeleho minerálům jejichž delší užívání je spojeno se zdravotními riziky, křemík, v podobě kyseliny ortokřemičité, je využíván téměř ze 100 % a hrozí minimální riziko vzniku ledvinových kamínků. 

Samozřejmostí je kombinace s vitamínem C. Tak se efekt rozšíří i na klouby a cévy - odstraňují se zánětlivá ložiska a vytváří se nový kolagen. Protože efekt nenastane za pár dní, je vhodnější užívat malé dávky dlouhodobě a sledovat stav. 
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Radim Jakeš

Zaměření:

Tradiční čínská medicína (akupunktura, fytoterapie, výživa, masáže, cvičení)

Kontakt:

www.apnea4life.com

Web: www.korenyzdravi.cz

Telefon: 737 678 782Další články autora
více