Jste zde


Pohmožděniny a jak na ně
Iva Hédlová

Pohmožděniny a jak na ně

K pohmoždění dochází většinou následkem pádu nebo úderu, který způsobí krvácení do podkožních tkání. Krvácení můžete omezit – tj. zmírnit obtížnost a rozsah pohmožděniny – když na postižené místo na 10 minut přiložíte ( a mírně přitlačíte ) sáček s ledem nebo navlhčenou studenou látku. \bolesti ztiší acylpyrin či paracetamol. Stejně ošetřujte i „ monokl „ – nic nedejte na lidovou pověru, že pomáhá přiložit na něj syrový řízek, je to ztráta času. 

 

Těžce pohmožděné končetiny by měly zůstat v klidu 24-48 hodin. Máte-li pohmožděnou nohu, lehněte si a nohu si položte na polštáře, aby se v ní omezil krevní oběh. 

Pokud se pohmožděniny neobjevují bez zjevné příčiny nebo netrvají déle než zhruba dva týdny, není nutné vyhledat lékaře.

  • Naturopatie je přesvědčena, že lidé, kteří se snadno pohmoždí mohou trpět nedostatkem vitamínu K, tj. životně důležité bílkoviny srážející krev. Doporučuje se čerstvá listová zelenina, čerstvý ananas nebo šťáva z něj, protože ananas obsahuje enzymy, které údajně urychlují mizení pohmožděniny. Pro bezprostřední úlevu si postižené místo oplachujte studenou vodou, podpoříte tak místní krevní oběh.
  • Fytoterapie doporučuje studený obklad smočený v kostivalovém nálevu neboi potírání postiženého místa levandulovým olejem či kostivalovou mastí. 
  • Homeopatie doporučuje do postiženého místa vtírat jemně olej nebo mast z arniky.

 

 Iva Hédlová podle Reader ´s Digest

 Ve spolupráci s  www.zdravi4u.cz

 
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843Další články autora
více