Jste zde


Esoterickou stezkou po Pražském výstavišti
Roman Přikryl

Celé čtyři roky, co vydáváme DušiCZ, absolvujeme rok co rok různé semináře, výstavy i výstavy, které si říkají veletrhy. Těch akcí je skutečně spousta. Jenže pokud navštívíte kteroukoliv z nich, zjistíte, že vlastně každý člověk, kterému není jeho duchovní život lhostejný, musí nutně být disidentem. Neb alespoň tak se tváří prostory, ve kterých jsou ony akce pořádány. Lidé se tlačí, div si neskáčou po hlavách, prostory temné a mizerně větrané, vystavovatelé po půl dni stráveném u svého stolečku velmi otrávení. Tak tomu bylo dosud.

 

Když mne před dvěma měsíci oslovil pořadatel veletrhu Esoterika 2005, zda bychom naše čtenáře informovali, o této akci, byl jsem velmi skeptický. Má čtyřletá zažitá představa opět vylezla na povrch a já si říkal: Co to zase bude za propadák? Nu, a jak to dopadlo?


Sobotní ráno jako vymalované a já stojím před Veletržním palácem v Holešovicích. Moc se mi nechce věřit, že by konečně nějaká duchovně zaměřená akce dostala tak reprezentativní kabát. Ještě stále poněkud skeptický a za stálého kroucení hlavou vcházím dovnitř.
Esoterika 2005
Co mne šokuje, je fakt, že pravé křídlo Veletržního paláce je úplně plné. Tedy nejen vystavovatelů, s tím jsem tak nějak počítal, ale hlavně návštěvníků.
Esoterika 2005
Jakkoliv je zde hlava na hlavě, uličky jsou dost široké, aby i mé nohy nemuseli soustavně ošlapávat spolujdoucí a plíce mají dost prostoru pro slušný nádech. Ač s pomalu bolavým krkem, nepřestávám kroutit hlavou a vydávám se mezi stánky.


S potěšením kvituji minimum „jednostolečkových“ vystavovatelů. Kdo nezažil, nedokáže si představit, jak frustrující je probojovat se k jednomu malému stolku, který obléhá dav zájemců. Proto mi vyhovuje systém stánků. A pochopitelně, že vidět vystavovatele s úsměvem na tváři, je pro mne také velmi příjemné.
Esoterika 2005
Esoterika 2005
Uprostřed pavilonu je prostorné pódium pro doprovodný program. Zrovinka běžela ukázka cvičení jógy dle systému JÓGA V DENNÍM ŽIVOTĚ
Esoterika 2005
V prostřední uličce potkávám naši dlouholetou spolupracovnici paní Beranovou. I ona jako vystavovatel potvrzuje můj optimismus z veletrhu. Je to prostě pohoda.
Esoterika 2005


Ovšem veletrh není jen o stáncích, i když 131 vystavovatelů je tedy opravdu úctyhodné množství. Jeho nedílnou součástí jsou doprovodné akce. V programu jsem napočítal 119 přednášek, hudebních produkcí, autogramiád, představení knih a ukázek rozličných duchovních praktik. Doprovodný program běží prakticky neustále na 5 různých místech veletrhu. V prostřední hale, v pravé hale na pódiu a v pravé hale zcela napravo jsou tři přednáškové sály. Nejen, že je z čeho vybírat, ono je vhodné vybírat velmi pečlivě, protože na veletrhu můžete strávit všechny tři dny pouze na doprovodných akcích a ještě nebudete mít jistotu, že vám nic neuteklo.


Na závěr bych se snad ještě zmínil o příjemné možnosti posedět a poklábosit z přáteli v místní restauraci a prostě si celý ten mumraj v klidu užít.


Osobně mohu pouze doporučit, a to určitě nejen příznivcům duchovna, aleternativních způsobů léčby, esoteriky atd. Na své si přijdou všichni, kdo rádi potrápí svou štěstěnu horoskopy a dalšími typy věštění, o které tu rozhodně není nouze mezi zájemci, ani mezi těmi, kdož tyto služby nabízejí. Se sluníčkem v zádech si většina návštěvníků i vystavovatelů přinese dobrou náladu, se kterou si můžete jen tak pro zkoušku zacvičit, prohlédnout léčivé obrazy či nakoupit různé voňavé drobnůstky do domácnosti.


Příjemnou zábavu.Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno