Jste zde


Vítejte u psa Jejího Veličenstva od Davida Michieho!
RenataP

O tom, že nejlepší cestou je jít příkladem. O mystice předků královské rodiny, o kvantové fyzice, o moudrosti, párcích s hořčicí a pořádné dávce psí intuice. Tak o tom všem je tato malebná kniha s příběhem, který okouzlí každého, kdo má rád atmosféru Anglie i královské rodiny. Vcházíme společně s naším psím společníkem, corgiem Nelsonem, přímo do jejího srdce a u kotníků královny Alžběty II strávíte nejeden den. Vlastně tu zůstanete od štěněte až do chvílí, kdy Nelson opravdu dospívá a přebírá v té malé, ale pro královskou rodinu velmi důležité, psí smečce, to nejdůležitější místo.

 

Navíc po dosavadním vůdci, který vás chytne za srdce svou moudrostí. Možná se poté i podíváte do očí svému psovi a začnete víc přemýšlet nad tím, co se mu vlastně ve skutečnosti honí hlavou.

My to už víme: Moudrost!

Laskavost, něha, moudrost a klid. Až nyní si uvědomuji, že je to kniha, ve které není vůbec nic uspěchané, u které odpočíváte už jen tím, že čtete o něčem, co vůbec není pokryto slupkou napětí a zbytečného stresu. Doslova dýcháte těžký chladný vzduch Buckinghamského paláce, královské zahrady i parku, do které se čas od času podíváte na velmi speciální misi. To snad jen tak pro pobavení a odlehčení, čas od času autor na té zdánlivě klidné a neměnné hlavní linii příběhu odběhne někam, kde se pořádně zapotíte, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu. No prostě psí život. Někdy vás přemůžou psí pudy, ať jde o pudy ryze přízemní, toaletní nebo prostě jen pudy psí šelmy. Na nic z toho, čím pravý pes oplývá, autor nezapomněl. Kdepak, neudělal ze psa nadpozemskou bytost, ale zachoval všechny instinkty, stejně jako o udělal v kočičí sérii.

Jako naprostý kočkomil jsem byla zvědavá na psa!

Dalajlamovy kočky byly od Davida Michieho výtečné a patří dodnes ke knihám, ke kterým se ráda vracím. Parádně popsaná kočičí duše se vší její vševědoucností a tichým lehárem navenek. Psi jsou o poznání aktivnější, a tak se tady v této knize opravdu naběháte, načmucháte a napřemýšlíte. Občas poležíte v košíku s žaludkem plným pečeného masa nebo párečků s medovou hořčicí a to se teprve přemýšlí! A každý pátek ráno dostávají královští corgiové pořádnou obalenou kost. A hlavně, jsou ve společnosti, která je podněcující v každém směru:

„Možná si říkáte, jaké to asi je, když se ocitnete před královnou. Nejspíš jste ji zahlídli milionkrát v televizi a v novinách, dennodenně vídáte její profil na bankovkách, mincích a poštovních známkách, a tak je docel přirozené, že jste zvědaví, jaké to je, když jednu z nejslavnějších osobností na světě spatříte tváří v tvář.

Tak já vám to, moji milí spolupoddaní, teď vysvětlím. Když se setkáte s královnou, zjistíte, že je přesně taková, jak jste si ji představovali – tedy alespoň co se vzhledu týče. Ale většinu lidí zaskočí to, co nečekali. Něco, co nezachytí žádná televizní kamera a čeho si všimne jen málokterý novinář, protože se většina z nich kvůli  vyhrazenému místu pro média prakticky nikdy nedostane tak blízko. Abyste rozuměli: královna má takovou zvláštní vlastnost, že kamkoliv přijde, všude ji provází téměř hmatatelné očekávání, že vaším nejhlubším přáním – stejně jako jejím – je, sloužit nějakému vyššímu účelu.“

A v tom tkví celý příběh. Laskavou moudrostí, jejími slovy, myšlenkami psů, laskavými činy a zvláštními rozmluvami se zvláštními hosty se společně s Alžbětou II. budete učit sloužit nějakému vyššímu účelu.

Lehký, čtivý, trošku pohádkový a trošku hluboký příběh ze současné Anglie si dovedu představit za pár desítek let jako vzácně dochované poetické dílo o svědectví dnešní doby. S tím hmotným, i s tím, co se lidem v této době honilo hlavou.

A víte co… i Její Výsost je jen člověk.

O autorovi:

David Michie již řadu let seznamuje čtenáře uspěchaného západního světa s buddhismem, a to formou esejistickou i beletristickou. Jeho série příběhů Dalajlamova kočka sklidila celosvětový úspěch a i v České republice se ihned zařadila mezi bestsellery. V nakladatelství Synergie vyšly i další Michieho tituly Pospěš si a medituj, Buddhismus pro zaneprázdněné a Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda, ve kterých se věnuje přínosům meditace, bdělé pozornosti a buddhistické filozofii v každodenním životě.

Na webové stránce www.davidmichie.com najdete jeho blog, ve kterém se pravidelně zaobírá problematikou bdělé pozornosti a příbuznými tématy. David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní bydlí s rodinou v australském Perthu. Dětství prožil s corgim, který měl svěšené ucho.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2017, www.synergiepublishing.com
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

RenataP

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více