Jste zde


Bojové umění je také Cesta
Radan Chrobok

Přes to, že se nepovažuji za dostatečnou autoritu v bojových uměních, dovolím si touto cestou sdělit něco o bojovém umění jako takovém. a jeho filozofii, přičemž doufám, že i odbornější osoby to budou považovat za přijatelné a užitečné. Osobně jsem se bojového umění před několika měsíci vzdal ve prospěch filozofie - duchovní Cesty, o čemž bude zmínka ještě na konci tohoto článku.

 

Nezasvěcené osoby mají o bojovém umění jako takovém většinou zcestné představy, zaslepují se předsudky a tak nevnímají, že bojové umění může sloužit KAŽDÉMU. Nejde jen o možnosti obrany sebe, svých blízkých a pokud možno i neprávem napadených bližních vůbec… Jde i o vylepšování fungování těla… o dosažení tělesné a na vyšších úrovních i duševní harmonie.


Žáci východních bojových umění znají skvělé verše:

    Ber vážně své umění a toho, kdo tě učí.
    Pak pravé poznání se přelije jak voda.
    Pochybuj o něm a nevěř učiteli.
    Nezískáš nic. Jen času bylo škoda.


Zasvěcenější (i pokročilí) však také mnohdy něco pochopí jinak… Například někteří považují bojové umění (jen) za sport, či za něco co zvyšuje agresivitu či co vyžaduje příliš náročný trénink… Bojové umění sice může sloužit i ke sportovnímu vyžití (o porovnání zvládání nemluvě) a opravdu souvisí s agresivitou… - ovšem jen tak, že odkrývá tu, co má příslušná osoba v sobě! Samo bojové umění však není určeno k soutěžení ani k projevování agresivity. Jako každá Cesta učí, odkrývá a umožňuje zvyšovat možnosti... Záleží na každém jak s tím bude nakládat - a jaké výsledky mu to bude přinášet. Například již zmíněnou agresivitu je možné (a vhodné) ovládnout, což dá "životní jiskru" (nadšení, elán, dravost…), zatímco neovládání odkrývané agresivity vede k tomu, že to bude agresivita, co bude čím dál víc ovládat… Jak zasvěcení ví, jednání ve strachu, hysterii či v agresivitě je méně účinné - není pod vědomou kontrolou. A jen zaslepená osoba může takovým negativním energiím dovolovat aby ji ničily…


Osobně cvičím jen na udržení harmonie a jinak z boj. u. používám už jen například znalosti bodů na těle a související techniky (viz Umění doteku v rámci http://DMDU.webpark.cz/projekty), dále metody fyzické i psychické relaxace a koncentrace… Ve spojení s duchovním Učením to doplňuje můj repertoár tak, že pokrývá to podstatné co se týká těla, psychiky i Ducha. To je pomocí čeho vedu své žákyně a žáky po jejich Cestách… a tak i sebe. Ukázka například viz diskuzní server HOFYLAND.CZ, klub ID 1849, příspěvek ADARA 27.01.2003 17:01:58.
Informace o mé maličkosti viz http://DMDU.webpark.cz/info/mistr.htm).


Pokud stojíte o další sdělení, či o diskuzi (i jiného druhu - přednostně toho čím se zabývám, případně jiný člen mnou založené školy - DMDU), pište prosím (přednostně) mému žákovi a asistentovi SANATE@seznam.cz, ICQ 87354557.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno