Jste zde


Historie předpovídání budoucnosti: Od hvězdné oblohy až po věštění online
Esoterika.cz

Lidé se odjakživa spoléhali na různé předpovědi. Ať už šlo o věštění podle hvězdných znamení, karet, čar na ruce – za věštci mnohokrát cestovali i několik dní. Dnes je to jednoduší. Stačí si vyhledat na internetu věštění online a dlouhé cestě se vyhnete.

 

Ve starověku byla za základ pro určování budoucnosti považovaná astrologie, kterou v Římě označovali jako metathesis, což znamená nauka. Tato věda byla uznávána především proto, že starověcí lidé měli obrovskou úctu a pokoru před hvězdnou oblohou. Kromě toho astrologové ji bez problémů mohli používat jako prostředek k věštění, protože planety a hvězdy se vždy chovaly předvídatelně.

Planety jako bohové

Už v Mezopotámii začali přirovnávat Měsíc, Slunce a planety k bohům. Mars byl viděn jako bůh války, Venuše zas jako bohyně lásky a krásy. Poznatky starých Mezopotámců doputovaly až k starověkým Řekům a následně Římanům. Astrologie získala mezi lidmi obrovský vliv. Kněží i kněžky věštili v chrámech, do kterých za nimi chodili lidé a přinášely jim dary. Věštění doprovázely speciálními rituály.

Věštění z karet, vnitřností a letu ptáků

Od počátků astrologie až do dnešních dnů se věštilo opravdu z čehokoliv. Svůj podíl na tom měli i kočovní cikání. Ti věštili z čehokoliv, co bylo zrovna po ruce. Pro určování budoucnosti jim tak někdy sloužil oheň, jindy zase jehlice, hřebíky, kosti nebo karty a samozřejmě i lidská dlaň. Postupem času vznikaly různé způsoby věštění, při nichž se využívaly například mušle, drahé kameny, vnitřnosti zvířat, dominové kostky, jakož i let ptáků.

Věštění online

Dnes se dá k věštkyním a věštcům dostat mnohem jednodušeji než v minulosti. Namísto dlouhého putování lidé využívají věštění online, při kterém nemusí ani vytáhnout paty z domu.

 

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno