Jste zde


Proč je dobré se postit
VesteniOnline.cz

Proč je dobré se postit

Hromnice 2. února ukončily vánoční čas a nastala doba očisty těla i mysli - půst, příprava na příchod jara. V pohanských spisech o této tradici nejsou vedeny žádné významné zápisy, jedná se spíše o křesťanský svátek ze 7. stol. n. l., který je založen na přirozeném rytmu těla a životním stylu našich předků. Ti moc dobře věděli, že právě toto období je nejvhodnější pro zbavení se nečistot a škodlivin v těle i mysli. 

 

Příbytky, dvorky i zahrady prošly úklidem před vánoci, nyní spí pod sněhovou přikrývkou, pozornost se upíná k člověku. Postní doba má svůj začátek vždy 40 dní před velikonocemi, kdy se do těchto dní nepočítají neděle, takže ve skutečnosti spadá začátek 46 kalendářních dnů před velikonocemi. V letošním roce začal půst dnem 13.února.

Před tím, než se člověk začne věnovat rozjímání a očistě, naposledy se pobaví při třídenním Masopustu, kdy se má co nejvíce najíst, napít a poveselit v průvodu maškar. V postní době se nejedná jen o střídmost v jídle, ze kterého je vyloučeno maso, vejce i mléko a hledí se na lehkou stravitelnost pokrmů. Ale především by každý měl pracovat na proměně svého života. Opět by se měly obnovit vztahy, člověk by se neměl uzavírat před světem, ale debatovat se sousedy a rodinnými příslušníky a také odpočívat, aby nabral sílu na příchod aktivního období roku. 

Do postního času spadá spousta různých obřadů, z nichž je známá Popeleční středa (13.února), kdy jsou věřící znamenáni palmovým popelem na čele na znamení pokání, připomínky konečnosti a cíle svého života, pokračuje Černou (17.2), Pražnou (24.2), Kýchavou (3.3.), Družebnou (10.3.), Smrtnou (17.3.)  a Květnou (24.3.) neboli Pašijovou nedělí. 

Družebná neděle se vyznačuje růžovou barvou, symbolem spásy a povzbuzení a Květná neděle otevírá Velikonoční svátky. V tuto neděli se nepeče, aby se nezapekly květy na stromech, obléká se něco nového, domy se vymetají zeleným ratolestím. 

A pokud byste našli vejce od černé slepice, zahrabejte je do slámy, uřízněte si vrbový proutek, před půlnocí vyhrabejte vejce a jděte na křižovatku lesní a polní cesty. Zamávejte proutkem postupně k jihu, severu a východu. Objeví se duch a splní vám každé přání.  

Alena Horáková

 
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

VesteniOnline.cz

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: www.vestenionline.cz

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více