Jste zde


Na jednoho důchodce dělají dnes dva lidé
MUDr. Zdena Kmuníčková

Pravil politik. Jsem důchodkyně. Nejdříve se mne to hluboce dotklo. Pak jsem se zbavila emoce a začala jsem mapovat situaci. Politik takzvaně měl pravdu. Je to tak - asi - snad to ví. Jenže lidská společnost není výsek daných faktů. Je to síť jevů, které přítomností tvoří budoucnost. Nynější důchodce mnoho roků pracoval a dělal na tehdejší důchodce.

 

Tento jev ve společnosti je trvalý a nese se generacemi. Jako rodiče živí a zaopatřují své děti, aby ony později totéž poskytovaly svým dětem. Neměli by čekat vděk, nýbrž takové uspořádání lidské společnosti, aby měli své místo v životě, aniž by hladověli a přespávali na ulicích. V dřívějších kulturách starší kmene byli vážení a lidé využívali jejich zkušenosti a moudrosti. Taktéž samozřejmě pečovali o jejich základní životní potřeby.


Patří to k etickému řádu veškerých lidských společenství, stejně jako péče o potřebné děti a všechny ostatní potřebné lidi. Při tom by se však nemělo hovořit o tom, že se poskytuje nějaké dobrodiní nebo cokoliv, co tento implikovaný (skrytý) význam obsahuje. Člověk od narození do smrti je úžasný jev ve vesmíru a každému patří úcta, důstojnost a citlivý takt.


To přinejmenším, když už společnost není schopna poskytovat vřelou laskavost. Nyní mám na mysli spíše vládnoucí vrstvy, než všechny ty lidi, kteří bez vládnoucí moci a přiměřených prostředků se o potřebné lidi starají, jak mohou.


Jsem důchodkyně, a když se dobře podívám, nesouhlasím s Vámi, pane Politiku. Na svůj důchod jsem si v podstatě věci vydělala sama. Možná víc, než jeho nynější výše činí. Možná jsem vydělala nejenom na sebe. Problém vidím v hospodaření vedoucích činitelů a tak zvaných představitelů nás ostatních. V hospodaření s tím, co lidé vydělají.


Dobrá hospodyně má na všechno, co rodina potřebuje a nemusí dělat dluhy. Dobrá rodina má práci, vždycky je co dělat, aby se uživila , když má co činit s přírodou a ne se špatnými lidskými vlastnostmi. Stát je rodina a jest na něm, aby vytvořil systém, kde by špatné lidské vlastnosti neměly prostor. Dokázal by totéž co dobrá rodina.


Tolik člověk - důchodkyně, jedna z mnohých.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakceHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

MUDr. Zdena Kmuníčková

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Blanická 26
120 00 Praha 2
222 513 689
http://www.holotropic.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více