Jste zde


Poznáváme svůj imunitní systém IV.
Iva Hédlová

RELAXACE A MEDITACE

 

Afirmace:
Mám nástroje potřebné k tomu, abych si sám (sama) pomohl(a).


Relaxace je základem léčebného procesu. Je velmi obtížné na sebe působit léčebné síly, jsme-li napjatí a ustrašení. Relaxace zabere denně jen pár minut. Kdykoliv můžete zavřít oči, dvakrát nebo třikrát se zhluboka nadechnout a uvolnit veškeré napětí. Máte-li více času, položte se nebo posaďte a uveďte své tělo do stavu naprostého uvolnění. Tiše si opakujte: " Mé prsty se uvolňují, má chodidla se uvolňují, mé kotníky se uvolňují ", a tak dále až k hlavě. Můžete začít také obráceně.


Na konci tohoto jednoduchého cvičení budete na chvíli uvolněni a zklidnění. Častým opakováním si můžete navodit trvalý, klidný a vyrovnaný stav. Jedná se o velmi pozitivní léčebnou meditaci, kterou můžete provádět prakticky kdekoliv.


Ve společnosti panuje pověra, že meditace je něco mystického a náramně složitého. Přitom je meditace jednou z nejstarších a nejjednodušších metod, které můžeme provádět. Ano, lze to dělat i složitěji - se speciálním dýcháním a s pomocí rituálních manter. Takové meditace jsou dobré pro pokročilejší. Každý však může začít s meditací hned teď. Je to snadné.


Stačí si lehnout nebo se posadit, zavřít oči, několikrát se zhluboka nadechnout. Tělo se automaticky uvolní. Netřeba se do ničeho nutit. Můžeme si opakovat slova léčba,mír, láska nebo cokoliv, co má pro nás nějaký význam. Můžeme dokonce říkat: " Miluji sám sebe ". Nebo se můžeme sami sebe ptát: " Co ještě potřebuji znát? ", nebo si říkat : "Jsem ochoten(ochotna) se učit". A pak zase jen tiše ležet.


Odpovědi se dostaví sami za den nebo dva. Na nic nespěchejte. Dejte věcem volný průběh. Mějte na mysli, že pro mozek je přirozené myslet. Nikdy se vám nepodaří úplně se oprostit od přelétavých myšlenek. Nechte je plynout. Můžete si uvědomit: " Aha, nyní mě napadají ustrašené myšlenky, hněvivé myšlenky, sklíčené myšlenky atd….." Nepřikládejte jim význam. Prostě je nechte přelétnout jako obláčky po obloze.


Někdo tvrdí, že lotosová pozice zvyšuje kvalitu meditace. Možná ano. Pokud můžete, zkuste to. Nejdůležitější je však meditovat pravidelně. Meditace je činnost kumulativní. Cvikem se rychle zvyšuje. Čím pravidelněji meditujete, tím vaše tělo i mozek reagují rychleji. A tím rychleji se vám dostane odpovědí.


Další jednoduchou a snadnou formou meditace je prostě počítat svoje nádechy a výdechy. Stačí tiše a se zavřenýma očima sedět a počítat " jedna " při nádechu a " dvě " při výdechu, " tři " při nádechu, a tak dále až do deseti. Pak začněte znovu od jedničky. Pokud vaše mysl začne bloudit kdoví kde a vy najednou zjistíte, že máte napočítáno třeba "třicet"nic se neděje. Prostě se vraťte zpět k jedné. Pokud zjistíte, že se v duchu obíráte trampotami se svým lékařem, zaměstnavatelem či tím, co je třeba nakoupit, nic se neděje. Prostě se vraťte zpátky k jedné.


Není možné meditovat nesprávně. Ať už začnete odkudkoliv, je to pro vás to nejlepší. Můžete si vyhledat knihy, ze kterých se naučíte několik pokročilejších metod. Můžete se přihlásit do kurzu meditace, kde budete mít možnost meditovat ve skupině. Začněte tam, kde se vám to zdá nejlepší. Udělejte si z toho svůj zvyk.


Pokud s meditací právě začínáte, doporučuji zpočátku meditovat pouze pět minut bez přerušení. Lidé, kteří začnou hned s dvaceti nebo třiceti minutami, se často začnou nudit a nechají toho. Pět minut jednou nebo dvakrát denně pro začátek bohatě stačí. Pokud to zvládnete tak, že dodržíte každý den stejný čas, vaše tělo se na to začne těšit. Meditace vám skýtá krátký okamžik, klidu a odpočinku, což má příznivý účinek k utišení vašich emocí a těla.


Uvidíte, že všichni v sobě nosíme obrovskou moudrost. Hluboko v nás leží odpovědi na všechny otázky, které nás kdy napadnou. Možná ani netušíte, jak jste moudří. Dokážete se sami o sebe postarat. Všechny odpovědi máte po ruce. Stačí jim dát možnost vyplout na povrch. Budete se cítit v bezpečí. Budete se cítit silní.
Podle Louise L. Hay napsala Iva Hédlová

Pokračování příštěHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843Další články autora
více