Jste zde


RECENZE: Benjamin Kuras, KO sexu aneb Jak blaho vymýtit
RenataP

ko sexu

 

 

Možná je dnes lidstvo podivným panoptikem, na které se Bejnamin Kuras v této knize úsměvně dívá, leč někdy z jeho slov jde mráz po zádech. Kdyby to nebyla pravda, člověk by se zasmál. Je to tedy legrační kniha?

Čtenářský dojem, poté, co se uklidnil vtipný šarm a člověk začal nad tím vším přemýšlet a uvědomovat si podivných náhod kolem sebe a to, co nám předkládají média, přecházel spíše k tomu „trošku mi zamrzá úsměv“. Protože téma genderového zmatení je opravdu více děsivé (a tak zbytečné!) než vtipné. Vážně lidstvo takto degenerovalo?

Toto je základ.

„Ti z nás, kdo se pokládáme za normální heterosexuály, ať muže či ženy, už tedy dávno nejsme normální, každopádně už ne normativní, nýbrž extremistická menšina postižená chorobou sexuálního šovinismu střiženého rasismem, xenofobií a islamofobií. Dodejme k tomu, že si nemáme nač stěžovat, neboť jsme se pro onu nenormativní heterosexualitu z toho dnešního širokého výběru sexualit, rozhodli, ať už aktivně z vlastní vůle, nebo pasivně z nedostatku informovanosti o alternativách.“

Z citovaného textu je cítit závrať, která by jistojistě ještě generaci našich babiček poslala k zemi? Podivily by se, staré moudré dámy, v co se to svět obrátil a pranic by nám nevěřily! Ne, tohle není možné.

A vida – možné to je a v některých školkách ve Švédsku se dokonce v rámci výuky i výchovy dává dětem skutečně vybrat, kterýmže pohlaví si přejí být. Ostatně stoupá počet operací přeměn pohlaví a žádostí o přeměnu i v naší zemi, ovšem ne tak dramaticky. Lidé si vymysleli různé sexuality, jako by úchylky a různé libůstky už nestačily.

Začnete pronikat do zahraničních politických uspořádání a zjistíte, že normalita se ze světa vytrácí společně s důmyslnými kondomy s počítadly výstrků a vstrků a s módním pokušením, že „zkusím být na oboje“.

A to ve chvíli, kdy se ze zemí vytrácí tradice, ochrana vlastních hranic nejen těch faktických, ale i lidských. Vše se slije v jedno a svět postihne jedno velké K.O., které zabijí sex tak, jak ho známe. A to autor ještě netušil o tom, jak právě ty hranice budou v této době důležité.

Faktem ovšem je, že nás si ještě žijeme ve velmi silné a bezpečné bublině a je skoro zázrak, že už nejsme převálcovaní jinými kulturami, včetně těch feministických. Ostatně, z feministek a jejich vývoje, tak, jak je tu popisován, jsem usoudila, že už dávno nejsou zaměřeni na hledání ženství, později na „vybíjení mužství“, ale už střílí do vlastních řad a vybíjí se ženy… či sex jako takový?

Kniha poskytuje obrovské množství námětů k rozhovorům, k myšlenkám, k budoucnosti a mne nezbývá než si přát, aby v tomto případě zůstalo je o knize, jež je vtipnou glosou, nikoliv více či méně vizionářským dílem. A jestli ano, tak radši jen méně….

O autorovi:

Benjamin Kuras (4. 4. 1944) vzděláním Olomoučák (od mateřské školky do konce studia anglistiky), krátce pražský anglický rozhlasový redaktor (1968), od října 1968 Londýňan a český redaktor BBC (od 1969), od roku 1975 britský občan. Autor patnácti anglických divadelních a rozhlasových her, které se hrály v šesti zemích.

Od roku 1990 přispívá do českých periodik: Reflex, Respekt, Bajt, Český deník, Týden, Lidové noviny, Profit, Marianne, Euro, MF Dnes, Právo, Xantypa. V nakladatelstvích Eminent, Baronet, Linde, Evropský literárnní klub, Votobia a G+G vydal tyto anglické a české knihy: Czech and Balances, Češi na vlásku, Business je byznys, Anglie je na houby, Nebýt Golema, As Golems Go, Je na Marxu život?, Is There Life on Marx?, Deník viruse aidsu, Pryč s prašivkami, Antonín a František jsou naživu, Glokalismus a demokratura, Sekl se Orwell o dvacet let?, Zákázané ovoce vědění, Tao sexu, Ciao sexu, Mao sexu, Jak přežít padouchy, Žít všemi údy, Tao smíchu, Soumrak bílého muže, Nebýt Golema, Bláhové snění o světě bez padouchů, EpiKuras a Jak zabít civilizaci, Pohřbíváni svobody, Poslední naděje civilizace, Zachraňte Itálii a nyní K.O. sexu.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2019, www.eminent.cz

Kurasovy knihy najdete zde: https://www.eminent.cz/kniha/630_ko-sexu
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

RenataP

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více