Jste zde


Předsudky
Tomáš Gavlas

Do teď jsem jim nedával velkou váhu, ale před měsícem jsem začal sledovat, že každý v mém okolí má vůči něčemu a někomu předsudky a většinou jich není málo…

 

Jaké předsudky jsem odhalil?


  1. Rasové, Xenofobií… Skupinka lidí je v bílých kostýmech (90%) a černých kostýmech (10%). Osoba v bílém jde po ulici a vidí 9 bílých a 1 černého v 90% případů půjde za osobě v bílém kostýmu.


  2. Špatná Zkušenost (s nějakou osobou) v minulosti a vytvoření jakési "Obrany" - někdo půjčí vašemu kamarádovi knihu a on mu jí vrátí poničenou, a když požádá vás určitě mu řeknete aby si dával pozor alespoň dvakrát i, když to minule mohla být jen náhoda .


  3. Cizí názor. Chlapec vaší kamarádky se s ní rozešel a vaše kamarádka to těžko snáší a tak ho za trest začne před vámi pomlouvat. A váš názor na toho chlapce bude negativní, protože jediné co vidíte je, jak je vaše kamarádka emocionálně zraněna - jde tak trochu o manipulaci ze strany té dívky.


  4. Část celku špatná a celek odsuzován Část lidí ze skupiny bude lhát aby získala více peněz, ale druhá část lidí je se svým platem spokojena. Pokud tento problém neřešíme přímo, ale jako pozorovatel odsoudíme celou skupinu.


  5. Domýšlení. Osoba měla donést pár věcí na schůzku a nedonesla je od teď bude strach jí svěřovat jakýkoli úkol podobného rázu.


  6. Pověry jsou vlastně také tak trochu předsudky. Jsou zafixované z dob dřívějších a všichni o nich mluví již od našeho narození, tak ať chceme nebo ne, máme je vyryté v podvědomí a v některých situacích (černá kočka přes cestu) se nám sepnou .

Proč?


  1. Nebaví je přemýšlet nad daným problémem a je jednoduší ho vyřešit pomocí nějakého stereotypního řešení.


  2. Obávají se neudělat chybu tak si vytvoří skoro až "nesmyslné" závěry a podle nich dále postupují.


  3. Protože spousta lidí lže a podvádí a je jinak nečestných takže mají strach aby se nestali obětí.

Ve většině případů jde o stereotypní výkladový vzor - emočně nabitý a objektivně nezhodnocený postoj ,který máme zafixovaný vůči určitým situacím. Předsudky by měli být akorát naše zkušenostmi osvědčené recepty na předcházení konkrétním problémům a ne si vytvářet negativní a často nekritický pohled na jistou osobu / věc / situaci ...

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno