Jste zde


Jak fungují naše biologické hodiny?
Roman Přikryl

Jak fungují naše biologické hodiny?

Vnitřní biologické hodiny každého člověka je zatím zahaleno mlhou tajemství. Shrnují v přehledu děje, které se v našem těle v denní i noční dobu neustále opakovaně odehrávají s pravidelným střídáním. Již ve staré Číně sloužily tyto biologické hodiny člověka pro určení momentů životní aktivity a hodin, vhodných pro užívání léků i pro léčbu, která měla později příbuznou v akupunktuře.

 


1. hodina ranní je obdobím zvláště citlivým na bolest, v lehkém spánku se tedy často můžeme probudit. Předtím již prošel člověk ve třech hodinách všemi fázemi svého spánku.

2. hodina ranní - pokud nespíte: nepijte v tuto hodinu kávu, čaj a už vůbec ne lihoviny! Nejlépe je vypít sklenici vody nebo mléka. Nejvíce v tuto hodinu pracují játra, zatímco ostatní orgány pracují šetrně. Játra pak tedy z našeho těla úspěšně odstraňují veškeré zplodiny a jedy.

3. hodina ranní je dobou, kdy zcela fyzicky vyčerpané tělo člověka vysloveně odpočívá. I pokud jste vzhůru, snažte se zůstat v naprostém klidu, nerozptylujte se a nerozrušujte! A pokud snad i v této době pracujete, soustřeďte se nejlíp na ukončení své činnosti.

4. hodina ranní - probouzíme se i nepatrným hlukem. Sluch se totiž zbystřuje, ač tělo jinak pracuje na nejnižší obrátky. Je to hodina, kdy se podle výzkumů nejčastěji umírá. Mozek je zásobován malým množstvím krve a tlak je nízký.

5. hodina ranní je dobou klidu ledvin a my jsme již vystřídali několik fází svého spánku. Není bez zajímavosti, že kdo v tuto hodinu vstává, bývá brzy čilý a svěží.

6. hodina ranní - většinou sice chceme ještě spát, ale naše tělo se již nekompromisně probouzí do nového dne. Tlak se zvýšil a krev v žilách začíná pulzovat silněji.

7. hodina ranní - v tuto dobu je zvláště vysoká obranyschopnost těla. Je dána nejlepší možnost přemoci všechny bakterie a viry.

8. hodina ranní - tělo je odpočaté, játra jej zbavila zplodin, jedů a proto je nutné nezatěžovat je pitím alkoholu a dopřát jim odpočinku.

9. hodina dopolední - srdce pracuje naplno s tím, že snižuje citlivost vnímání bolestivosti a zvyšuje se psychická aktivita.

10. hodina dopolední - v tuto hodinu bývá člověk údajně v nejlepší "sportovní" formě a tento elán se uchovává až do oběda. Nepijte v tuto dobu kávu a čas samotný nemarněte planými řečmi, nebo neužitečnou činností, která by vám zbytečně ubrala sil, protože tyto později ochabnou.

11. hodina dopolední - naše srdce pracuje dál rytmicky v souladu s naší psychickou aktivitou a větší zátěž zvládá, aniž bychom její břímě nějak zvlášť pociťovali.

12. hodina polední - nastává okamžik mobilizace všech sil, a proto je lépe posunout vlastní dobu oběda až na 13. hodinu.

1. hodina odpolední - člověk už obvykle začíná pociťovat únavu a potřebu odpočinku.

2. hodina odpolední - jeho reakce se ještě více zpomalují.

3. hodina odpolední - nastává patrné zbystření našich smyslových orgánů a znovu se dostáváme do formy - nabíráme sil. Je to hodina vhodná pro labužníky.

4. hodina odpolední - po počátečním oživení funkcí těla nastává opět pokles.

5. hodina odpolední - naše pracovní schopnost je ještě dosti vysoká, zejména sportovci mohou trénovat s dvojnásobnou energií.

6. hodina odpolední - v tuto hodinu se hlásí touha k většímu pohybu, přestáváme cítit fyzickou bolest, psychická svěžest se snižuje.

7. hodina odpolední - psychická stabilita je na nule, krevní tlak stoupá, jsme nervózní a pro sebemenší hloupost se můžeme pohádat. Je to hodina, příznivá zvláště pro alergiky a začínají nám též bolesti hlavy.

8. hodina večerní - naše reakce se vyznačují podivuhodnou bystrostí. K haváriím v dopravě téměř nedochází, řidiči jsou v perfektní formě.

9. hodina večerní - v tuto dobu je večerní paměť člověka mnohem vnímavější a je schopna vštípit si a podržet po delší dobu v sobě mnohé, co nebyla schopna učinit za stejného úsilí ve dne, je vhodná pro herce a studenty.

10. hodina večerní - naše tělesná teplota klesá.

11. hodina večerní - naše tělo se již připravuje k odpočinku a pokračuje mimo jiné na obnově buněk.

12. hodina večerní - je to půlnoční hodina, začínají se nám zdát sny, jestliže jsme však šli spát v 10 hodin večer. Tělo i mozek člověka společně bilancují svou celodenní činnost a námahu, spojenou se zážitky, odmítají vše nepotřebné a přebytečné.Použitá literatura: Zrcadlo okultismu aneb využití tajných věd, Věra Kubištová-Škochová
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno