Jste zde


Hlucké kruhy v obilí - III.
Magica Bohemica

Teorie

 

O tvorbě kruhů v obilí bylo napsáno X knih, nikdy jsem žádnou nečetla, až na pár článků ve Fantastických Faktech či Magazínu 2000. Nedávno jsem na blabla.cz založila auditko s tímto tématem. Jistý člověk mě odkázal na knihu A. C. Clarka Svět záhad, který shrnul vcelku ucelený názor na jednotlivé teorie vzniků kruhů v obilí:


1. Návštěvníky z vesmíru?
Tato teorie se objevila krátce potom, co obilné kruhy vešly ve známost. Někteří UFOlogové tvrdí, že obilná pole jsou jakási parkoviště pro mimozemšťany a že prohlubně v obilí jsou hnízda UFOnů. Jako důkaz uvádějí, že před tím, než se obilné kruhy objevily, míhala se na obloze podivná světla a rozléhaly se vysokofrekvenční tóny. Nicméně dokonce i někteří přední UFOlogové se brání vysvětlit jednu záhadu pro střednictvím druhé.


2. Zemědělstvím samým?
Podle této teorie byly části obilovin oslabené nadměrným chemickým hnojením. Hnojení způsobilo rychlý vzrůst slabých stébel, které se pak ohnuly.


3. Nevysvětlitelná síla?
Zastánci tohoto názoru odmítají teorii mimozemských návštěvníků, ale věří, že kruhy jsou příliš dokonalé, než aby mohly vzniknout přirozeným způsobem. Proto prý musí existovat nějaká Inteligence řídící jejich vznik. Někteří, pravděpodobně ještě o něco pošetilejší lidé, navrhli, že tato Inteligence varuje lidstvo před budoucími katastrofami. Tvrdí, že obilné vzory vypadají jako symboly počasí, které předpovídají hurikány, a že dva nesoustředné kruhy podél souběžných linií varují před hrozícím suchem, a to v nejstarším psaném jazyce světa - v sumerštině.


4. Zvířaty?
Obilné kruhy se již připisovaly všem živočišným druhům. Dokud jeden odborník neupozornil, že k vytvoření tak obrovských prohlubní by bylo třeba až čtyřiceti tisíc ježků, se s oblibou tvrdilo, že jde o místa ježčích námluv. Jiný odborník na vysokou zvěř se domníval, že jde o srnčí kruhy, způsobené srnci v říji. Nicméně jak tato vzrušeně a zuřivě pářící se zvířata dokáží vytvořit tak pravidelné a hezké kruhy zůstává bez odpovědi. Nicméně jeden záhadný případ byl dostatečně vysvětlen v roce 1989. Na waleských kopcích se znenadání objevilo 98 podivných kruhů. Nastoupili badatelé, kteří zjistili, že všechny kruhy pečlivě vysekali místní statkáři, kteří potřebovali zajistit krmivo a ochranu mladým tetřívkům.5. Houbami?
V roce 1990 dva britští biologové navrhli, že by kruhy mohly být větší obměny tzv. vílích kruhů, což jsou kruhy v trávě způsobené tmavším porostem hub. Tyto houby se šíří radiálně pod zemí. Oslabují kořeny rostlin, které se pak kácí k zemi. Moderní metody zkvalitnění půdy umožňují šíření hub, které vytvářejí pravidelné kruhy. Tato teorie, jak tvrdí její zastánci, vysvětluje prý i podivné světlo zaznamenané poblíž výzkumných míst: je způsobené světélkováním hub.


6. Tajnými vojenskými operacemi?
Vzhledem k tomu, že většina obilných kruhů se nacházela poblíž Salisburské planiny, kde britské armádní jednotky pořádají své manévry, utajované vojenské operace figurovaly na prvních místech seznamů různých možných příčin. Uváděly se různé možnosti od helikoptér, testů chemického boje po laserové paprsky vysílané z nízkoletícího letadla. Ovšem helikoptérovou teorii odborníci nepodpořili. Tvrdili, že aby mohly být vytvořeny kruhy, musela by helikoptéra létat nahoru a dolů. Jeden z nich řekl: "Kdybyste zkusili létat s helikoptérou nahoru a zase dolů, nadělalo by to na poli v případě havárie daleko větší paseku než jenom pouhý kruh." A dotaz z Dolní sněmovny vymámil z ministerstva obrany následující odpověď: "Ministerstvo obrany neprovádí žádné výzkumy týkající se původu slehlých kruhovitých oblastí v obilných polích. Nicméně jsme přesvědčeni, že nejsou vyvolány činností služebních helikoptér."


7. Počasím?
Tuto značně oblíbenou teorii navrhl dr. Terence Meaden. Meaden je vážený vědec zděšený mimo jiné tím, že do celého případu se zapojilo příliš mnoho bláznů a hledačů publicity, jejichž divoké dohady o mimozemském původu odádějí poroznost od vědeckého problému, jak kruhy skutečně vznikají. Podle dr. Meadena kruhy vznikají díky zřídkavé kombinaci atmostérických podmínek a místní krajiny. Na návětrných stranách kopců nebo svahů může vzduch snadno začít rotovat a vytvořit tak větrný vír. Malé rotující sloupce vzduchu bývají nestálé a mají kruhovitý horizontlně vypouklý tvar. Rychlým krouživým pohybem se snážejí k zemi, na kterou dopadnou a do které se otisknou. Dr. Meades má dokonce i vysvětlení pro podivný šum, který je při vzniku kruhů slyšet. Rotující vzduch vyvolává tření, které naopak vytváří elektrostatická pole. Poslední teorie vycházející z počasí trvá na tom, že kruhy odpovídají ozónovým dírám, Těmi prý procházejí tak silné nefiltrované sluneční paprsky, že obilí zvadne.


8. Kruhy jsou dílem podvodníků nebo vykutálených filutů?
To je první a poslední odpověď skeptiků a mnoho důkazů získaných během kruhové aféry v roce 1990 jen potvrzuje jejich názor. Odhalený podvrh na kopci v Hamphshiru zahrnoval dokonce i zprávu: WEARENOTALONE. O některých kruzích ve vesnici Lettley Green v Essexu, velmi zručné práci, se předpokládalo, že jde o dílo tamějších mužů. Jeden starší venkovan ukázal novinářům z londýnského nedělníku způsob, jakým se daly vytvořit kruhy téměř o sto let dříve než se začalo užívat strun, ocelových prutů, papírové drtě a hliníkového ručního válce. I kdyby tam nebyly žádné stopy po traktoru, mohl se na vybrané místo dostat nepozorován díky páru dlouhých chůd. V roce 1990 se vyrojil nadbytek propracovaných, téměř hieroglyfických tvarů, pro něž nebylo dosud nalezeno odpovídající vysvětlení. Nicméně badatelé odmítají jakékoliv návrhy, že by všechny obilné kruhy byly vytvořeny člověkem. Tvrdí, že jejich pokusy, že lidé nejsou schopni vytvořit spirály polehlého obilí, aniž by se přitom nepolámala stébla nebo aniž by po sobě nezanechali žádné stopy. Také tvrdili, že ačkoli většina kruhů vypadá, jako kdyby byly záměrně umístěny na jasně viditelná místa, jiné mohou být spatřeny pouze ze vzduchu a nebo mohou být sotva vzdálenější lidským zrakům než je tomu u neobydleného ostrova Roaringwater Bay v Irsku. Nezajímala mě ani tak ta kniha, ale názory účastníků diskuse.


Diskuse


V sobotu 19.7. uváděli v ČT, že kruhy vznikají působením statické elektřiny. Ukazovali kruhy, které vznikly VE DNE za přítomnosti lidí, zdánlivě samy od sebe. Kdo a proč přišel na statickou elektřinu - nevím, nebylo uvedeno. Na SAT 1 asi před měsícem, ukazovali, jak si z lidi dělají legraci. Tyto kruhy dělali studenti, bylo to super, úplně přesně na cm, člověk by nevěřil, jak to umí udělat. Lide z tohoto městečka byli tak vylekaní, že zavolali televizi, vybírali vstupné a dokonce si dokázali vsugerovat, ze je tam na nějakém místě energie, co je přitahuje. Docela se zesměšnili přede všemi, kteří tento kruh s ornamenty vytvořili. Takže žádné zázraky a žádné Ufo,ok?!:-))) To je ale případ od případu. Mnoho obrazců bylo spácháno žertéři a myslím, že jeden takový byl i se svým pracovním postupem ukázán i v tom Clarkově televizním cyklu nebo v jiném obdobném televizním pořadu, to není nic nového. Ale taky existují vyprávění o samovolném vzniku těchto kruhů. Osobně netuším, jak to s nimi ve skutečnosti je, nikdy jsem se o to blíže nezajímala, takže neznám podrobnosti, ale možné je všechno :))) Asi 15 km od mého bydliště byly kruhy v obilí 2 roky po sobě, ale zrovna jsem neměl čas a náladu jet se tam podívat. Stalo se to před několika lety u vesnice Ještětice v okrese Rychnov nad Kněžnou.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Magica Bohemica

Zaměření:

Poradenství, zdravý životní styl,
Numerologie - dítěte, partnerská, situační

Kontakt:

725 196 112

MagicaBohemica@seznam.cz
www.magicabohemica.cz

Web: http://www.magicabohemica.cz

Telefon: 725 196 112Další články autora
více