Jste zde


Sušené květiny aneb kytičkování
Štěpán Cháb

Sušené květiny aneb kytičkování

Krása domova je vyjádřením duše jeho obyvatel. Naprosté většině duší se líbí skutečná krása, ne pravoúhlé disignerské patvary, které vypovídají mnoho o jejich tvůrci, ale zhola nic o kráse. Přirozenou krásou jsou květiny. Nejkrásnější samozřejmě jsou, když probodávají svou existencí louky. Při procházce letní přírodou můžete jen a pouze žasnout. Kdybyste potkávali při procházce přírodou jen ohlé hřebíky s vysvětlujícími tabulkami, kde by svou krásu musel umělec vysvětlovat, asi byste na procházky už nikdy nevyráželi. Tolik depresivní krásy by ta vaše duše nevydržela. Při pokloně ženské kráse také muž nenosí v ruce patvar moderního umění, ale prostou květinu. Při lásce diktuje podmínky duše a je tedy přirozené, že se stala květina symbolem lásky.

 

Květiny jsou opěvováním života samotnou přírodou. Jistě, když se na to koukneme detailněji, tak se jedná jen o další formu rozmnožování a boje o prostor, ale nekoukejme realisticky, ale s clonou romantiky, kde květina slouží tomu, aby byla krásná, ne užitečná. Zapomeňte na včely a motýly, zapomeňte na pyl a kořínky a myslete pro tu chvíli jen na sebe a na požitek z krásy.

S knihou se naučíte udělat z krásy krásu umocněnou lidskou šikovností. Stačí začít s chutí, nůžkami a klubkem špagátu. Sem tam samozřejmě i s ujišťovacím drátem. A s květinami. Ne každý má pro tuto činnost dostatečné předpoklady. Zvládl by dokonale květiny svázat, ale chybí mu schopnost naaranžovat je tak, aby krása byla opravdu krásou, ne pouze jakousi nahodilostí bez vkusu. Aranžmá je věcí vašeho umu, který se nenaučíte, jen ho můžete předstírat, ovšem pokud vám nechybí um, je tato kniha přesně pro vás. Postupy vázání věnců či květinových copů jsou v knize krok od kroku nafoceny a vysvětleny, takže se domůžete toho, že zpod vašich prstů vypadne skutečný skvost, jenž bude mít tu moc, udělat z vašeho domova hřejivou oázu. Když se naučíte základní postupy, můžete začít improvizovat a teprve v ten moment začne prostřednictvím vašich rukou mluvit duše a její pojetí krásy. Nenechte se upozadit, určitě tu duši máte nádhernou a z vlastního domova uděláte rajskou zahradu.

Nazývat svůj domov domovem nelze jen proto, že se do něj vracíte z vnějšího svět, že v něm přespáváte a přebalujete děti. Domov, to jste vy a vaše nutkání vytvořit si v něm útulno. Přísné linie nábytku a holé zdi z bytu či domu domov nedělají. Až první hřebíček zatlučený do zdi, na němž nebude viset nic užitečného, ale pouze krásného, začíná mluvit, vyprávět, začíná tvořit domov. Až první zavěšený obraz či sušená květina vytváří teplo domova. Zapomeňte na kamna a ústřední topení, to je jen průmyslové teplo, které potřebujeme k přežití. Teplo domova nepotřebujeme k přežití, ale k žití, v čemž je nesmírný rozdíl.

Smutné je, že nynější doba si začla na krásu jen hrát, začla krásu jen předstírat. Což má, dle mého uvážení, počátek v jedné pařížské kavárně roku 1916, kde se tlupa umělců dohodla, že zničí smysl, krásu, realitu. Nazvali se dadaisty a vrhli se do světa s vervou skutečně zničující. Po počátečním odporu zaznamenali u společnosti úspěch a přes několik desetiletí se stali diktátory krásy, kterou ponížili svými pravítky a úhloměry. Skutečnou krásu se jim ovšem ponížit nepodařilo. Květina v moderním umění již není květinou, ale předmětem doličným, který je zabodnut do oka prasečí hlavy a polit krví, aby se pod tuto skulpturu dala instalovat tabulka s biologickými údaji takto zničené krásy. Už jen energie moderního umění má tu moc, naštěkat na pozorovatele úpornou zácpu, svou neladností, svou ošklivostí. Při procházce loukami a při pohledu na květiny se vám zácpa zase uvolní. Jen záchod vám neposkytne až tak pohodlný.

  Sušené květiny aneb kytičkování

 

Sušené květiny
Leigh Ann Berryová

Usušíme-li správně květiny, můžeme je uchovat a využít při výrobě trvanlivých květinových aranžmá stejně půvabných, jako jsou dekorace z čerstvého materiálu. Ze sušených květin lze vytvářet věnce, nástěnné závěsy, dekorace na stůl, girlandy, suché vazby do váz a spoustu dalších dekorací. Tvar, barevnost a celkové ladění záleží jen a jen na kreativitě a fantazii autora. Nechte se inspirovat jednadvaceti překrásnými aranžmá popsanými krok za krokem.

http://www.bux.cz/knihy/116632-susene-kvetiny.html
Vydala Euromedia Group k.s., Ikar
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno