Jste zde


Röhrig tarot
Esoterika.cz

 

Německý výtvarník a umělec Carl-W. Röhrig se velmi svérázně ujal tarotového tématu. Francesca Marzano-Fritz se ujala psaného slova k těmto kartám. To, co vzniklo je dílo, které vás nenechá spát. Na první pohled jsem v celém toto díle vnímala obrovský rozkol. Zatímco karty jsou výtvarně  zpracované tak ostře, až na hranici jemného vnímání, něco jako Mona Lisa, něčím vás to uhrane a je to krajně nepříjemné, přičemž z toho nemůžete spustit oči… tak text je zaveden do takové duchovní hloubky, že mám pocit, že člověk by musel být osvícený, aby do něj na některých místech pro úplné pochopení pronikl.

Pak si stačí přečíst rozhovor s autorem!

A vše je vám jasné. Carl-W. Röhrig se totiž na tarot podíval svým, ano, ďábelským, pohledem. Nemám pro to jiné slovo, protože si nejsem jistá, odkud vlastně vychází jeho hloubka. Hloubka jeho díla. Někdy v tarotových kartách odešel do významu, který se možná považuje za více okrajový, ale on ho vypíchl na povrch. Vypíchl, rozoperoval a nechal tak. Vidíte ho v celé jeho syrovosti.

Je to celkem obtížný tarot a nesedne každému

Troufnu si tvrdit, že Röhrig tarot patří k těm, které bych nedoporučila začátečníkům, protože by je mohl mást nebo děsit. Pro někoho, kdo už základy tarotových významů i to, jak tarot funguje, zná, je to ale něco úplně nového. Jako když otevřete dveře někam, kde to ještě neznáte. Nevím, jak to autor udělal, jak to udělali oba autoři – ale stvořili něco, co  lze zkoumat donekonečna? Kde je tolik nových věcí, kde je tolik nových úhlů pohledu, že souhlasím s Carl-W. Röhrigem, který v rozhovoru po tyto karty řekl, že možná nahlédl tam, kde je i klasický tarot smrtelníkům zatím skryt. TO je ono! On otevřel tarot občasně na místech, která nikde jinde nenajdete.

Bylo mi od začátku jasné, že tarotové karty mají mnohem hlubší význam, než  jaký jsem byla schopna najít v knihách… To naznačovaly i některá zobrazení na nepříliš konvenčních sadách… Ciro Marchetti v Tarotu snů nebo Tarotu magické brány už lehce zabíhat za hranice kostnaté tarotové morálky… ale pan Röhrig na mnohých místech tento závěr nestydatě rozhrnul.

Fascinující! K čemu se tedy hodí!

Po pár týdnech zkušeností a mnoha desítkách výkladů mohu říci, že je to tarot, který si vezměte do ruky, když na něj prostě máte náladu. Náladu říznou, rozhodnou… nebo od karet chcete právě takovou odpověď. Žádné kudrlinky kolem – tohle jde přímo k masu. K syrovému masu!

Ukázka je z karty Svět, která zakončuje i začíná nové cykly našich životů. Vykonáno jest.

„Tarotová cesta se blíží ke konci. Hledající se přibližuje k vyřešení tajemství, k vykoupení z tohoto světa. Nebo je to vykoupení a spása v tomto světě? Zasvěcenec dosáhl završení svého iniciačního procesu, bez ohledu na to, na jaké úrovni se toto dění odehrává. Na konci dlouhé cesty pochopil, že žádná cesta nikdy neexistovala. Carlos Castenada definuje svět jako „oddělenou realitu“. Dokud ho tak hledající pociťuje a prožívá, bude na cestě. V okamžiku, kdy mu spadne závoj z očí, uvidí pravdu svého ducha a pochopí každou buňkou svého těla, že nikdy žádné odloučení nebylo a ani být nemohlo. Byl a je vším: horou, řekou, stromem, trávou, zvířetem, letícím ptákem či malým mravencem, který ho lechtá na noze. Je úplným a dokonalým stvořením.

Pochopením je hledající obdarován ve chvíli milosti, která bývá označována jako osvícení. Tato zkušenost zasahuje člověka tak hluboko, je tak intenzivní a vyvolává takový otřes, že na ni nikdy nezapomeneme. Pokud takto osvícený člověk je vším a vším vždy byl, tak je jasné, že vše mimo něj je rovněž on sám. Odloučení způsobující bolest se ztrácí a on se nachází uprostřed jednoty.“

Je to často až trošku rozpor. Röhrig tarot je ve svých obrázcích ostrý, drsný, jednoznačný, až pichlavý… ale text je tak hluboký a rozplynutí v jakémsi osvícení, že vytváří ve vykladači i čtenáři až rozporuplný dojem.

Anotace:

Známý německý umělec Carl-W. Röhrig na těchto jedinečných tarotových kartách vytvořil fascinující kosmos magicko-mystických obrazů, syntézu minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jeho transcendentální nazírání umocňuje sílu podmanivých karet, které vás zavedou do světa inspirace a představivosti, kde vám nabídnou rady při řešení problémů či vedení na cestě  životem. Příručka nabízí obsáhlý výklad karet Velkých arkán, heslovité významy karet Malých arkán a návod na vykládání.

Třetí vydání, se zlatou ořízkou.

Vydala Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepublishing.com
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno