Jste zde


Léčivá moudrost ptáků aneb perutě lásky
Štěpán Cháb

Léčivá moudrost ptáků aneb perutě lásky

Ptáci. Ono se to rozčileně pohybuje po obloze jako nějaký přírodní druh stíhaček, kde namísto bomb jsme pod neustálým ohrožením bělavými ptačinci. Ale ano, ptáci jsou krásní, fascinující dílo přírody, které můžeme pouze obdivovat. 

 

Letky přichystány? Vrhněme se na Léčivou moudrost ptáků. Je nám jí věru třeba. 

V knize se dozvíte spoustu krásných informací o našich berných příbuzných s perutěmi namísto rukou. Vedle výletů do historie, kde je před vás prostřena nálož krásného myšlení let dávno minulých, kdy na ptáky se věru nehledělo jako na další nudný živočišný druh hodný jen tupého vědeckého pohledu, ale na něco kouzelného. Historie si svého okolí dokázala vážit. Což je vcelku zvláštní, když uvážíte, že jsme, zdá se, stále dokola mylně ubezpečování, že vývoj, ten se v našem živočišném druhu děje zásadně kupředu. A tak máme tu smutnou povinnost zkonstatovat, že evoluce se rozbíhá tím rychleji, čím více si přestáváme vážit svého okolí. Nikdo tu netvrdí, že je kvůli tomu evoluce špatná, tento poznatek se nabízí sám.

Ale huš s pesimismem, do ďasa s myšlenkami obhrouble negativními. Prvotní je život ve své čisté formě. A ten už nalezneme pouze u zvířat a novorozeňat. Zvířata čistá zůstanou, novorozeňata přisátím se k prsu na jakoukoliv čistotu zapomenou a dále se životem ubírají po křivce ošlapané již mnoha masovými vraždami a výrazy díků předešlých generací lidstva. Čím to? Vše lidské je všelidské. Každý člověk s sebou nese tu závěj lidského provinění. Toho krvácení pro ideály, špatné nálady a ochozené sandály křižovaného. Každý člověk je člověkem, ať již žije v jeskyni nebo v centru všeho dění. Sami sebe si máme uvědomit natolik, až sobě i odpustíme. Nejen naše osobní viny, ale až odpustíme sobě i války z nadbytku i nedostatku, ničení přírody za získáním prestiže, lásku za úplatu. Všechno to jsou naše kolektivní viny, před kterými nemůžeme utéct, jen je v sobě objevit a pochopením se jich zbavit. 

Ale o tom kniha Léčivá moudrost ptáků není. To se recenzent jen zakecal. 

Odkecejme se zpět ke knize.

Léčivá moudrost ptáků aneb perutě lásky

Velkým přínosem knihy jsou informace o magických znameních, která ptáci s sebou nesou. Všechno má svůj význam, všechno lze nějak interpretovat. A ano, pokusme se na chvíli zapomenout na interpretace upletené z vědeckých pouček o mase a peří. Střípky významů dávají dohromady jeden velký význam, který je určen k pochopení jen hrstce lidí, kteří došli alespoň před dveře jakéhosi osvícení. Proč jakéhosi? Je třeba se vyhnout kategorizaci duchovna. Není buddhistický svět, jen buddhistický pohled na něj. Není ani křesťanský svět, jen křesťanský pohled na něj. Není jedna forma osvícení, je jich stejně jako lidí na světě. Každé osvícení je rovno každé jednotlivé osobnosti. Jakési osvícení vychází z brožur o duchovnu, kde duchovno snaží se autoři brožur vehnat do sféry podnikatelské. Osvícení osobní se napláče do vašich životů nepozváno, zcela pod vaší taktovkou a přesto neukočírovatelné. Smrtí nic nekončí, ale ani nic nezačíná. 

K osobnímu prozření vám pomůže sžití se s přírodou. Pozorováním chování ptáků, posloucháním jejich zpěvu, se můžete dostat dál. Obzvláště budete-li pozorně sledovat znamení. Někam dorazíte. Zda se vám tam bude líbit, nikdo neslibuje. Ale určitě vás to posílí. 

Kniha rozhodně stojí za doporučení. Faktické informace spojené s informacemi duchovními jsou důkazem, že svět se pomalu, ale začíná probouzet z letargie. Začíná soulad. Souznění. A my jsme jeho součástí.

Vydala Euromedia Group k.s., Knižní klub
Více na: http://www.bux.cz/knihy/113245-leciva-moudrost-ptaku.html     
Koupíte v knihkupectví a na www.bux.cz
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno