Jste zde


Hledět do slunce a tančit! - Joseph M. Marshall III.
Esoterika.cz

Opravdu dobrých knih zabývajících se indiánskými a domorodými příběhy je málo. Většinou z nich vzchází něco jako parodie na bajky bez hlubšího pochopení. Rozmazlena Dědečkem Oge od Pavlíny Brzákové jsem tedy s nedůvěrou vzala do ruky Hledět do slunce a tančit, což je kniha vyprávějící moudrosti lakotských kmenů, vše zasazeno do daleké minulosti a drsného života v prérii. Autor se narodil v indiánské siouxské rezervaci a příběhy tedy vyslechl od svých prarodičů. Ač ho osud zavál do moderního světa, nikdy na tuto pokornou a hlubokou lidskou výchovu nezapomněl.

 

A tak vznikla kniha, která je nejen plná těchto příběhů, ale také za každý z nich následuje kapitola, ve které se autor rozpovídá svými úvahami, kde zodpoví otázky, které možná i čtenáře při čtení pověstí napadly a kde se podělí o své zkušenosti. Ty se tak stávají jakýmsi můstkem mezi tak dvěma nesourodými světy.

Moudrý svět domorodců versus náš šílený moderní svět

Často budete mít pocit, že jsou to dva světy, které nemají už nic společného. Lidská moudrost jakoby vymizela. Naše hodnoty jsou tak cizí těm, které měly lidé dříve. Uvědomíte si křehkost jejich žití a nesmyslnost našeho žití.

„Říká se, že všechno někde začíná. Platí to pro všechny bytosti i národy, které babička Země nosí. Čas od času se stává, že počátků je víc. Dozajista je to pravda i o těch, jimž se kdysi říkalo bizoní lidé. Příběh, který se za jejich pojmenováním skrývá, stojí za povšimnutí.

Dávno a dávno předtím, než si začali říkat bizoní lidé, žili pod povrchem země. Nikdo už si nevzpomíná, jak a kdy se ocitli na místě, jež později nazvali Srdcem všeho. Stalo se to tak dávno, že tak hluboko paměť nesahá, dokonce tak dávno, že se to octlo na z cela opačné straně paměti. A hlavně, v oparu minulosti se dávno  ztratil i důvod, proč ti lidé žili pod zemským povrchem. Někteří soudí, že jeden jejich předek si vzal za ženu dívku, která pocházela z lidu usídleného pod horami tam, kde končí prérijní pláně…“

kniha Hledět do slunce a tančit

… hluboká moudrost, která voní…

No ano, toto je ukázka z jedné z nejzajímavějších pověstí, ve které na mě zprvu vystoupila nutnost lidí žít pod povrchem země. Často se něco takového traduje o historii, ke které už paměť nesahá. Jsou to pověsti, ve kterých zcela jasně cítíte potenciál dalších objevů, nejen v lidské historii, ale i v lidské duši. Indiánské a domorodé příběhy jsou úžasným čtením, které voní obrovskou pokorou, hloubkou, kterou nelze slovy popsat. Je to jako byste se ponořili do hluboké studny lidského poznání. A pak zase zpátky na ten náš podivně zmatečný svět. Ne, nikdy se mi nechtělo od této knihy odcházet, protože tady jsem navíc měla pocit, že v tom nejsem sama.

Joseph M. Marshall III. totiž každou kapitolu vylepšil svým úhlem pohledu, je to taková podaná ruka pro čtenáře, kterému se zoufale nechce a který si neumí představit, jakým způsobem by bylo vůbec možné vklínit do dnešního žití tak krásné příběhy, tu lidskost, která se dnes už ztrácí… Nebo naopak, nebo ji naopak díky podobným autorům a jejich dílům nacházíme? Je to možné.

Horké čtení pro horké dny

Zažijete tu nejen horkou prérii, ale také do morku kostí zalézající mráz, příběhy syrové i kruté – přičemž je to je obyčejná spravedlivá krutost přírody – mívala jsem podobné pocity, když jsem v dětství četla knihy starých autorů, řecké báje a pověsti – takový vzrušující pocit dobrodružství a moudrosti, která je mi na hony vzdálená, ale přesto tak blízká.

A to bych asi řekla i o této knize – je tak blízká, i když na hony vzdálená…

O autorovi:

Joseph M. Marshall III.  se narodil a vyrostl v siouxské indiánské rezervaci Rosebud a je příslušníkem lakotského kmene Sičhángu. Vyrůstal u prarodičů z matčiny strany v tradiční lakotské domácnosti a jeho mateřštinou je lakonština. V tomto prostředí se také seznámil s mnoha příběhy z bohaté vypravěčské tradice.

Marshall je autorem devíti knih z literatury a faktu, tří románů, souboru povídek a esejů a několika scénářů. Pravidelně přednáší po celých Spojených státech a zavítal i do Švédska a na Sibiř. Více informací najdete na jeho webové stránce www.josephmarshall.com.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepublishing.com
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Esoterika.cz

Zaměření:

Výklady karet, Lenormand, budoucnost

Kontakt: Nevyplněno

Web: http://www.esoterika.cz

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více