Jste zde


Bydlení s feng-šuej ... jej jej jej
Štěpán Cháb

Bydlení s feng-šuej ... jej jej jej

Snem všech vlád je…vládnout. Skutečně vládnout, beze všech pardónů, demonstrací, občanských nevolností ve formě petic, žalob či prostých stížností. Vládnout tak, aby všichni byli spokojení, i kdyby nechtěli. Největším snem vlád je vládnout celému světu. Unifikovat tu zběř nesourodou do jedné formičky trpaslíků, kteří se prodávají u Vietnamských stánkařů. Tuhle máme řadu trpaslíků s rybářským prutem, co si je postavíme k louži na zahradě. Tuhle zase řadu trpaslíků s pilkou a sekerkou, jistě jdou podetnout nějakou nosnou ideu, pryč s ní, na těch, obzvlášť když jich je moc, se nedá stavět nic. Lautr se vším zamést a ponechat si jen jeden směr, jednoho občana v nekonečných kopiích, jednu příchuť blbosti, jednu vládu. Ano, jednu vládu.

 

Ovšem obléknutím celého lidstva do uniforem šašků a nevolníků se vytrácí ona všeřídící variabilita, ona jedinečnost, která byla-li v jednom národu, narážela na jedinečnost jiného národu a tam se míchaly a ochomýtaly a dávaly tak vzniknout novému a krásnému. Nyní se nám začíná vnucovat ne jedinečnost, ale jednota. Už zase. Jednotně myslet, jednotně jednat. Jeden za všechny, všichni proti jednomu.

K jednotnému světu patří i jednotné náboženství. Víra je v nás jako v koze. Nenahradí ji iPod ani žádný podobný výplod. Potřebujeme věřit, že tu nejsme jen proto, abychom se ráno vyloučili, přes den napchali a ráno zase vyloučili. Vyšší směr, vyšší cokoliv, jen odhodit tu svou vnitřní srnku, toho živočicha, kterým, máme to podezření při slabších chvilkách, skutečně jsme. A tu se nabízí náboženství. Ale ke spokojené světové vládě patří spokojené světové náboženství. Uděláme si ententýky? Islám? Křesťanství? Buddhismus? Nejde se odvolat na náboženství vzniklé v hluboké historii. Je, nebo by mělo být, právě historií. Co udělat pro světové náboženství? Smíchat všechna existující, vybrat z nich to méně dogmatické, odervat tu kázeň a přísnost, dát člověku myšlenku, že právě kolem něho se vše děje, že se to děje právě kvůli němu. Aha!?!

A kolem se prožene reinkarnace nakloubená násilím na posmrtný ráj a klanění se zadkem od Mekky, čelem k Mecce. A je tu chaotické náboženství, které dává věřícímu moc, být svým knězem, biskupem, kardinálem, papežem a nakonec i Bohem. K reinkarnaci, ráji a klanění si přivážeme i spoustu dalších podružností ladících s naší globalizovanou duší. Dejme tomu feng-šuej. Hledání a ctění energií Země v naší domácnosti. Kýbl s hlínou dát do rohu, aby energie rohu byla vyrušena, aby energie vzduchu, vložená do digestoře přemalované na dující vítr, dokonale korespondovala s kapajícím kohoutkem, který má ztělesňovat vodní živel. Ohnivý živel nechť je zastoupen vaším partnerem či partnerkou, který, dýmaje z cigarety, prokrucuje panenky svých očí, jako kdyby to cvičil pro cirkusové vystoupení.

Japonská kultura je tak násilně (násilí je tu ztělesněno módou, která říká – tak to bude, přizpůsobit se a mlčet) cpána do lidí, kteří o podobném uvažování nemají potuchy. A vedle falešných odborníků na čakry vznikají tak falešní odborníci na feng-šuej, kterým by se, nebyla-li by u kormidla móda, říkalo prostým a jadrným designér parazit.

Feng-šuej je nádherná japonská metoda. Ozkoušená staletími, prožitá, skutečná, v Japonsku mající své opodstatnění. V Čechách páchne cizotou a falší. My máme své bytelné almary nacpané tam, kam se vejdou, ne tam, kde budou skládat účty luftu. Naše kultura je jiná, stejně tak krásná jako ta japonská. Nesmrdí cizotou, neuvidíte v ní exotiku, ale jste v ní doma. Nakoupit si v IKEE a poté vyznávat feng-šuej je jako s plnou pusou ovaru zapáleně hovořit o vegetariánství na zabíjačce.

  Feng-šuej jej jej jej

 

Bydlení s feng-šuej

Fröhling Thomas, Martin-Fröhling Katrin

Podle prastarého čínského učení o harmonii, známého jako feng-šuej, ovlivňuje naše bezprostřední okolí to, jak se v životě cítíme – osobní pocit pohody, zdraví i úspěch. Rozhodně je žádoucí zařídit si své bydlení tak, aby jím proudila blahodárná energie. Tato kniha vám pomůže analyzovat vlastní obydlí a zlepšit své životní podmínky. Najdete v ní snadno použitelné návody a vynikající inspiraci.

http://www.bux.cz/knihy/111139-bydleni-s-feng-suej.html
Vydala Euromedia Group k.s., Knižní klub
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno