Jste zde


Alberto Villoldo: Návrat duše
Esoterika.cz

 

Autor tu mluví často o mimořádných případech, ale skutečnost je taková, že každý z nás má nějaké talenty. Tyto poklady si můžeme s sebou přinést z Dolního světa; odhalují nám naše skutečné životní předurčení. Mnozí si (naneštěstí) nejsme svého vnitřního potenciálu vědomi, neboť se ve svém životě řídíme požadavky své rodiny, práce či okolností. Nasedneme do „vlaku života“ a vezeme se v něm bez ohledu na to, zda je to skutečně správný vlak či nikoli. Sedíme v něm jednoduše dál, ať už z pocitu povinnosti vůči okolí nebo ze zvyku. Je moc těžké zvednout zavazadla a na nejbližší zastávce vystoupit a podívat se po přestupu.

Volně jsem si vypůjčila citaci z knihy, která asi nejvíce vystihuje milému čtenáři, co může od Návratu duše čekat. Je to dokonalý příběh, čtivý a strhující. Je to hluboká psychologie podtržená archetypálním příběhem Parcifala a jeho putování za Svatým grálem, ale je to také cesta, postup s řízenými meditacemi pro případ, že se budete chtít ponořit tam, kam autor vede své klienty. Do hloubi své duše. Protože správně také říká:

„A upřímně řečeno, není většího zklamání než to, že se člověk narodí s velkým talentem pro hudbu, poezii nebo vědu a nikdy své nadání nerozvine. A není nic únavnějšího než poslouchat někoho, kdo donekonečna mluví o tom, jaký by mohl být umělec, ale přitom odmítá pěstovat jakékoliv dovednosti, jež by mu k cíli mohli dopomoci.“

Nový rozměr čeká na člověka, kterému se podaří uzdravit svou duši a přivolat a opatrovat si u sebe tu část, kterou kdesi na své minulé cestě ztratil. To se může stát v dětství, vlivem předchozích traumat, zážitků nebo to může být i něco, co si neseme z minulých životů.

Šamanská cesta k sobě samým

Alberto Villoldo napsal tuto knihu poté, co sám i po mnoha neúspěšných terapiích (jak sám psal, některé byly jen sypáním soli do starých ran) prošel šamanskou cestou a více než dvacet let studovat šamanské praktiky starých Inků a sám prošel iniciací v Amazonii. Podělil se o své zkušenosti, o metodu, která je jeho vlastním viděním toho, co zažil, co se naučil a co předává svým klientům. Sama za sebe mohu říci, že z knihy si nemusíte brát doslova to, co v ní je, ale postupně se snad každému čtenáři odhalí něco z toho, co právě jeho duši odhaleno být má. Základní postup je velice dobrý! A v různých obměnách se objevuje nejen u šamanů, ale i u dobrých psychologů. Osobně mě potěšily odkazy na díla Briana L. Weisse, který s duší člověka pracuje podobným způsobem.

Znáte ty chvíle, ty lidi, ty situace – kdy se zdá, že se s někým nelze domluvit, protože například čtyřicetiletý muž se v hádkách chová, jako kdyby zamrzl někde u dvanáctiletého děvčátka. Nejspíše se tak opravdu stalo. Možná někde v tom věku byl zraněn ve své vnitřní ženě a ta si umanula, že svůj další vývoj pozastaví. Logicky největším blokem je pro člověka zranění a strach. Strach z další bolesti. V knize najdete jednoduché náměty a přímo na míru šité meditace, které vás mohou navést. Nedostatek preciznosti se autorovi rozhodně vytknout nedá, naopak je mi až líto, že kniha není v audio podobě, protože v té chvíli by „návrat duše“ získal jiný, daleko reálnější rozměr.


TIP: Pokud vás zaujme tato kniha, doporučila bych další knihy od C. G. Junga nebo knihy a přednášky od Pjéra la Šéze, protože tu shledávám odkazy a podobnost a navazující logiku. Přinese to další náměty, souvislosti a logiku.

O duši nutno pečovat

Tohle jsem se v mnoha knihách nedočetla. Řekněme tedy, že tímto, či jiným návodem zjistíme, kde naše duše utrpěla trauma a co si s sebou neseme životem a co nám ničí návyky, díky čemu přitahujeme neustále stejné situace, co jsme v sobě nevyléčili. Ale jen málo autorů vám řekne, jak přesně pečovat o to, co v těch různých patrech a světech své duše najdete. Část knihy je věnována tomu, abychom si uvědomili, že této části zraněné a odtržené duše musíme připravit podmínky pro to, aby se vrátila, aby u nás vůbec chtěla zůstat.

Zkusila jsem to – dá s ní opravdu velmi dobře rozmlouvat, a to je ten přesný návod – a dostalo se mi dvou otázek – umíš se smát? Umíš být zase šťastná?

Došlo mi, že v opačném případě se mnou ten nalezený kousek duše nezůstane a vrátí se zpět k té Pačamama, Matce Zemi nebo prostě tam, odkud pocházíme, tam, kde se něco zraněného a vyděšeného životem cítí bezpečně.

Návrat duše od Alberta Villolda je opravdu komplexním průvodcem lidské zraněné duše. Nic nenechává nedopovězeno, nic nenechává bez odpovědí. Věnuje se všemu až do samého konce, provází čtenáře s laskavostí, a přitom přesností záměru až na poslední stranu knihy. A vy víte všechno. Uvědomujete si všechno. A máte radost. Možná proto, že jste už při pouhém čtení této knihy pocítili přítomnost té části duše, která chybí.

O autorovi:

Alberto Villoldo, Ph. D., psycholog a lékařský antropolog se již více než pětadvacet let zabývá výzkumem přírodní léčby v oblasti Amazonie a praktikami šamanů z kmene Inků. Pracoval jako mimořádný profesor na Státní univerzitě v San Francisku. Během svého působení založil Laboratoř biologické samoregulace pro výzkum vlivu mysli na psychosomatické zdraví a nemoci lidí. Založil společnost The Four Winds Society, kde vyučuje zájemce z USA a z Evropy praktikám šamanské energetické medicíny.

Vydalo nakladatelství Anch Books, 2015, www.anch-books.eu
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno