Jste zde


50 výletů na rozhledny aneb rozhlédni se po kráse domova
Štěpán Cháb

50 výletů na rozhledny aneb rozhlédni se po kráse domova

Po vyčerpávajícím cvičení reiki a otvírání čaker je třeba vyrazit za trochou relaxace. Jedni můžou vyrazit do kina, druzí na kafíčko ke známým a jiní si zase naplánují báječný výlet po té naší domovině. Po krásných černých lesech, po pískovcových vyvřelinách, po šumavských kopcích či jesenických řečišť. Krása našeho domova, naší vlasti, je totiž něco nádherného. Nádherného takovým tím osobním způsobem, kdy se člověk nestydí říct milující – tady jsem doma, tady je mé místo. 

 

Člověk při pohledu na naši přírodu zapomene na korupce, na politiku a nespravedlnost, zapomene na územní členění do krajů a okresů, vykašle se na zákony a příkazy a stane se člověkem. Kdykoliv pak přijde do vlastní, necizí přírody, zhluboka se nadechne, protože do sebe chce nasát, vssát do sebe esenci vlastního smyslu života. Láska k vlasti je vyjádřena hloubkou nádechu při chůzi lesem, kdy je člověk na pokraji existenčního vyvrcholení, toho skutečného a přirozeného štěstí.

Český les je totiž náš les. V něm chodíme na houby, nehledáme v něm mušrůmy, pilze a ani hindské कवक. Pod českými jabloněmi nacházíme kulaťoučká jablíčka, nikoli little round apple’s. Je to náš domov. A stejně jako naše krajina, jsme i my krásní, jen je nám nyní upíráno to vědět.

Publikace 50 výletů na rozhledny vás krásným průvodcovským hlasem provede po českých kopcích, kde můžete nalézt tu turistické bašty s restauracemi a kolotočem pro děti, tu zase po zapomenutých horách s poutními boudami a ešusem zavěšeným u nedalekého pramene křišťálově čisté vody. Jen se sehnou a pít slzy naší Matky Země plnými a osvěžujícími doušky.  

V publikaci máte možnost poznat nejenom 50 rozhleden či skalních výhledů po naší zemi, ale zároveň i k nim se vztahujících příběhů a pověstí či prostých zajímavostí. Takže i když nezatoužíte hned vyrazit s ruksakem na zádech objevovat krásu přírody, můžete obdivovat krásu naší minulosti. Dovíte se, kde mají vyšlapanou cestu čerti z pekla, proč je který kříž u vyhlídky, kde dříve stál jaký hrad, který nás měl chránit, a také chránil, před expanzí germánských barbarů. Vedle skutečných a hmatatelných objektů se v publikaci můžete ponořit také do dějin obyčejného lidu doby dávno již minulé, kde mezi sebou soupeřil mysliveček s hajným o ruku dcery podlesního a vzali si k tomu do party jednoho nenechavého čerta nebo kde se která nevěsta usoužila pro smrt svého vyvoleného, kterého si vzal armádní vozataj za svého a už jí ho nevrátil. 

Naše dějiny jsou úzce spjaté s naší zemí. A naše země je úzce spjatá s námi. I my, amerikanizováni, a cíleně hloupnuti, jsme řečí a pamětí, dětmi a vyznáním lásky naší země.

Ač je kniha 50 výletů na rozhledny čistě turistická publikace, která je na křídovém papíru už jen pro ty umaštěné ruce od párků a řízků, které se jí budou chápat, přesto v ní lze nalézt velmi cenné a důležité informace, které budete těžko hledat v jiných knihách. Je to obrazové a návodné sdělení, jehož vyznění je následující – jste Češi, krásný národ s krásnou zemí, važte si toho, buďte šťastni a zároveň, braňte svou zemi před nájezdy cizáků, braňte svůj domov před nenechavou rukou, jakmile se přestanete bránit, začne domov pomalu mizet.

 

  Rozhlédni se po kráse domova

 

50 výletů na rozhledny - edice Rodinné toulky

Soukup Vladimír, David Petr

Edice úspěšné dvojice autorů nás tentokrát zavede na nejkrásnější výhledová místa. Autoři vybírají padesát atraktivních destinací, kam stojí za to vypravit se i s dětmi: vydejte se po loupežnických stezkách na Vrátenskou horu, do srdce Blanského lesa na Kleť, do trpasličího království na Babylon nebo na stolovou horu Děčínský Sněžník. Každý výlet obsahuje podrobnosti o místních pozoruhodnostech, poutavý příběh, tipy pro volný čas, užitečné rady o otvíracích dobách i ubytování a praktickou mapku.

http://www.bux.cz/knihy/128974-x50-vyletu-na-rozhledny-edice-rodinne-toulky.html
Vydala Euromedia Group k.s., Ikar
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno