Jste zde


Ach, ten proklatý pocit viny: Zamyšlení nad knihou Deset poselství od D. Virtue
RenataP

deset poselství andělů

Deset poselství vašich andělů je nový titul Doreen Virtue na našem trhu a je to knížka dílem pro každého, kdo má rád starou dobrou Doreen, dílem pro každého, kdo se vyžívá v logické psychologii. Řekněme, že tady to autorka pěkně namixovala, takže si každý vezme to své.

 

Víc asi nelze o knize říct, je tu deset různých témat, která se košatí do dalších menších, do různých názorů, zkušeností a celkem dobrých rad, které je dobré mít na paměti, jenom na ně často zapomínáme, jak typické!

Ale můžeme si s knížkou báječně pohrát. Třeba ji náhodně otevřít.

A rovnou tu máme téma té proklaté viny, kterou – no, kdo by ji nepoznal. A ona stojí i za malým sebevědomím a mindráky. To ovšem každého na první dobrou nenapadne.

„Podobně jako souzení, je i pocit provinění postojem založeným na strachu z chyb a omylů. Pozorujeme lidi, když mají pocit viny z toho, co udělali nebo neudělali. V tomto smyslu je vina soudem, který na sebe uvalujete.

…Z našeho světa pozorujeme, jak pocit viny zatěžuje lidská srdce a spoutává je takovou tíhou, že mají pocit, že láska je jen vzdálenou představou. Vina vede k pocitu nehodnosti přijímat bezděčnou Boží lásku a zázračné vedení…“

A když si odmyslíme do zázračné vedení, snadno nám dojde, že člověk zatížený sebeobviňováním není moc schopen věřit v něco lepšího pro sebe. Není schopen přijmout akt dobra vůči sobě, i sebemenší, bez pochybnosti, že jde o nějakou boudu, nebo o dokonale mistrně zakuklený boží trest. A není schopen vidět svou budoucnost v lepších barvách, volně, otevřeně. Stále je zatížen tím břemenem na zádech, které zcela znemožňuje se nejen z viny vyvázat a napravit ji, ale především udělat krok vpřed a žít.

Fajn, vezměme to tak – tak i kdyby ta vina byla pravdivá. Co nejlepšího můžeme udělat? Jít a vše napravit. A žít, otevřít se milujícímu okolí, světu, lidem… (risknout to), protože jedině tak se toho všeho můžeme zbavit. To ostatně ve vzletnějších slovech i sama autorka radí.

Život je dar, a má své zákonitosti

Bezesporu je život úžasný dar a není to nic jednoduchého na žití. Na pochopení. A získala jsem pocit, že i tato kniha je takovým hladivým počteníčkem, které v každé  fázi života a nálady, nebo v různých životních situacích působí různě. Někdy ji nemůžu ani otevřít, protože je to prostě moc sladké… Jindy v ní najdu stoprocentní shodu. A někdy v ní najdu zdvižený prst, který mě řekne právě něco takového, jako je shoda uvedeno. Není třeba v něčem setrvávat, jdi a naprav to!

A tak – nechť andělé, nebo kdokoliv jiný, vám pomůže napravit cokoliv potřebujete. A hlavně vidět ten správný směr svého života.

O autorce:

Doreen Virtue je andělská terapeutka, se spoustou publikovaných knih, karetních sad a rozhovorů, audioknih nebo vystoupení v televizi.  V posledních letech se více přiklání ke křesťanství, takže se i její směr trošku mění, ale právě to je pro její čtenáře a příznivce velmi dobrou výzvou. Jako celý svět, i ona se mění – ale minimálně její psychologické postřehy v knihách jsou platné stále.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, www.synergiepublishing.com, 2018

 
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

RenataP

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více