Jste zde


Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět
RenataP

Když Vláďa Vytásek vypráví o bylinkách, celý září.  Kvete. A postupně září a kvetou všichni kolem. Je to znát, i když ho vidíte na videích, ale osobně, jak je v knize řečeno v samém závěru, to je nejsilnější. I proto jsem na tuto knihu čekala v koutku duše. A přála si, aby vyšla. A stalo se.

 

Má podobu herbáře, jak jinak - téma bylinek je tu prakticky vzato. I když, co si budeme povídat, já bych brala i nějaké poetické a ryze nepraktické povídání o bylinkách.

Je Vláďa Vytásek šaman?

Každý z nás je jedinečná bytost a stejně jedinečné jsou i bylinky, stromy a keře kolem nás. Můžeme spolu komunikovat. Slovíčko „přírodní šaman“, kterým je tu označen, a děkuju Pavlíně Brzákové za citlivé doplnění a vedení v knize, tu dostává zcela nový význam. Je to člověk, který cítí přírodu a cítí svět kolem sebe. Proto dokáže kolem sebe šířit informace, které se v žádných knihách nedočtete, samozřejmě v kombinaci s tím, co mu předali velcí učitelé…

Návodník pro vlastní bylinkový svět

Pevný a jistý dojem, který kniha přináší? Je to návod, jak si udělat, procítit a začít žít svůj vlastní bylinkový svět. Otevírá se tu cesta k vlastnímu bádání.  Pro mne třeba takovou bytostí, se kterou bych si ráda pohovořila, až zase přijde jeho sezóna je heřmánek.

Do té doby to mohu zkusit i s tím sušeným, ne?

Láká mě, mívám na něj velmi pravidelně chuť a to nejen ve chvíli, kdy ho z nějakého důvodu zdravotně potřebuji.  A tady jsem se dozvěděla, že čaj desinfikuje semena na zahrádce, lépe pak klíčí a rostou a jsou vitálnější. Zalévat heřmánkovým čajem semínka? Až mě příjemné lidské teplo zalilo – to je to nejhezčí, co mohu semínkům na jaře udělat. První zálivku udělat heřmánkem, jako malé posvěcení. A možná, že i sama někdy prahnu po heřmánkové vůni jen proto, abych svá vnitřní semínka ozdravila.

A vidíte?

Přesně tohle s vámi Můj bylinkový svět udělá. Kromě toho, že je to skutečně normální a běžný bylinkový herbář, ve kterém najdete o bylinkách a praktickém využití kdeco, ta lidská laskavost, která z autora nenápadně prýští, vás dovede k intuici, k vlastním myšlenkám nad jednotlivými bylinkami a k pokoře, kterou si můžete procítit nejen u knihy, ale pak i při procházce přírodou.

Rostliny a bylinky už nebudou neznámé, o každé budete něco vědět… a potěšíte se tím věděním.

O autorovi:

Milovník růže stolisté Vláďa Vytásek pracuje v sociálních službách a ve volném čase se věnuje bylinkám, tvořením a vedením kurzů, na nichž učí lidi poznávat bylinky a nacházet si vlastní cestu ke zdraví. Je pokračovatelem odkazu Pavla Váni, s nímž byl v úzkém přátelském kontaktu.

Vláďa Vytásek je pokračovatelem odkazu Pavla Váni a převzal na jeho popud i bylinkářskou část a seriál o sezónních bylinách v měsíčníku Regenerace.

NAVÍC: Krásný rozhovor si můžete přečíst na webu Eminentu: https://www.eminent.cz/clanek/13_vlada-vytasek-a-jeho-bylinkovy-svet

Knihu k vydání připravila Pavlína Brzáková.

Vydal Eminent, 2020, https://www.eminent.cz/kniha/647_muj-bylinkovy-svet

 
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

RenataP

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více