Jste zde


Zdanění života
Štěpán Cháb

Zdanění života

Cena veškerých potravin poroste, zní ze všech periodik. Zvedne se cena pohonných hmot, telefonní tarif se kvůli DPH přetrhne, aby vám vyplenil peněženku, textilky namísto kvality zvedají cenu, vesmírný program už šplhá do takových výšek, že se s ohledem na DPH na Měsíc prostě už nepoletí. No jo, i ti astronauti už mají konečně útrum s poletováním. Teď už si poletovat nebude nikdo. Sakumprásk všechny spoutat penězi. Bude to!

 

Ano, nehodí se psát o penězích. Hovor o penězích je přeci obhroublý. Duchovno už svou podstatou potírající. Něco na způsob hovoru o menstruačních problémech v mateřské školce. Ale zavřeme na moment oči před tou do nebe volající a podívejme se na nynější dění přes brýle vlastního života.

Definice vlastního života: Vlastní život je jediná veličina, kterou máte nyní k dispozici. Zapomeňte na životy budoucí i minulé. Zapomeňte na ten posmrtný. Momentálně máte jeden život a odvoláváním se na jiné, zahazujete ten nynější, což je nepromyšlené mrhání. 

Ohodnoťme hodinu života na sto korun českých a neurčitý počet sklenic okurek.

Nyní si za jeden rok koupíte 21900 sklenic okurek. Úctyhodná suma vitamínků, že?

Od nového roku obrat sklenic s okurkami bude pouze 17520.

Pouhým zvýšením DPH jste tedy přišli najednou o 4380 sklenic okurek. To se dá oželet, že? Čert vem okurky. Musíme být solidární se světovými bankéři a sklenice okurek jim dát, nedá se svítit, kurděje jsou věc zlá a my je nikomu nepřejeme.

Ale převedení na vlastní život už by čert brát neměl, ač bere, jak mu hrdlo ráčí.

Namísto sklenic okurek, totiž odevzdáte 87 hodiny svého vlastního života. 

Takže systém nezdaňuje tovary, ale váš vlastní život. Vy budete muset investovat daleko více času do vydělávání na jejich prodělávání. Prostou logikou lze dolézt k jednoduché premise: Zlevním-li, vydělám a dostanu se z průšvihu, zdražím-li, nevydělám a dostanu se do průšvihu, zdražím-li, když jsem v průšvihu, vem mě čert, protože jsem zatratil pro mamon budoucnost.

Nebo že by nešlo o mamon, ale něco jiného? 

U sepisování znělo z repráků Faun Fables, příjemná folk-country avantgarda.

 
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno