Jste zde


Víra a náboženství
Romana Přikrylová

Víra a náboženství

Zatímco náboženství je ideologie, nebo chcete-li filozofie, způsob ovládání menších či větších skupin lidí, víra je stav duše.

 

Ve jménu „víry“ bylo spácháno mnohé bezpráví a násilí (křížové výpravy, inkvizice, upalování čarodějnic, zabírání území, vraždění „bezvěrců“) – ale to nebyla víra, byly to skupiny lidí, vyznávající a hlásící se k určitému druhu náboženství. Ale náboženství má i pozitivní stránky – například učí lidi věřit. Víra v boha je na světě velmi rozšířená a pomáhá věřícím v těžkých chvílích. Náboženství je nástrojem výchovy a učení. Křesťanství nás učí pokoře, štědrosti, učí nás co je dobré a co je špatné. Buddhismus nás učí hledat sílu a rovnováhu sám v sobě. Učí nás, že pokud se vyrovnáme sami se sebou, dokážeme se vyrovnat i se světem kolem nás.

Víru si nosíme v srdci. Často slyšíme – já nevěřím, nejsem věřící. To ale neznamená, že nevěříme, jen nejsme „organizováni“ a neuznáváme žádný způsob uctívání boha/bohů. Víra je to, co máme v srdci celý život i když to většinou nedokážeme pojmenovat. Věřit můžeme, čemu chceme, může to být víra v boha, v dobrotu lidského srdce, v lepší budoucnost. Dokonce i to, že nikomu a ničemu nevěříme, je svým způsobem víra. Nevěřím ničemu, co jsem neviděl, nevěřím nikomu, nespoléhám se na nikoho, nevěřím tomu, co jsem neudělal sám – je víra v sebe sama, ve své schopnosti.

Víra nám dává sílu a chuť k životu, chrání nás, je naší součástí. Víra nám pomáhá zvládnout to, co by mohlo vypadat příliš těžké nebo neproveditelné, dokonce nám umožňuje pouštět se do každodenních činností. Kdyby chirurg nevěřil, že operaci provede dobře, vůbec by se do ní nepouštěl. Podobně pilot by nevzlétl s letadlem, pokud by nevěřil, že s ním dokáže přistát. Ať chceme nebo ne, ať si to uvědomujeme nebo ne, víra je hnací síla našeho života. Zjednodušení víry na víru v boha je špatné a zavádějící. Nikdo nemá právo si víru jakkoli přivlastňovat a už vůbec ne využívat nebo dokonce zneužívat. Víra má sloužit dobré věci – provázet nás životem a učit nás respektovat druhé a jejich právo na víru. Proto věřím. Čemu věřím? Promiňte, ale to je moje osobní věc.
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Romana Přikrylová

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více