Jste zde


O preventivním i jiném strachu
MUDr. Zdena Kmuníčková

O preventivním i jiném strachu

My všichni máme řadu přání. Ta přání máme takovým zvláštním způsobem. Lepíme se na ně a tak ze sebe utváříme oblepené tvory podobné tuhým krabicím; ponejvíce neprodyšným směrem ven i dovnitř /za to může ono husté lepidlo, kterým lpíme na splnění svých přání, neboť si myslíme, že bez toho nemůžeme žít v bezpečí, v klidu, spokojeně/. Jenže přes tu, obyčejně dobře vyvedenou neprodyšnou krabici, nevidíme pořádně, co se děje okolo nás i v nás a někdy to vůbec nevidíme.

 

Tak nám nezbývá než se bát, co s námi bude, protože, co jasně nevidíme, to je nepřátelské, hrozivé. Někdy se bojíme, až celí drkotáme a tím víc jsme ochromeni v našich schopnostech dělat v každé chvíli a v každém místě, to co nám náš mozek a cit pro zdravý a spokojený život velí. Je to stejné, jako když přecházíme frekventovanou ulici. Pro strach nevnímáme pozorně, co se na ní děje a přejede nás auto. Nebo vůbec do ulice nevykročíme a strneme na místě.

Stává se, že v některých situacích pro strach se z nás stávají pohádkové zkamenělé princezny a princové. Zlou čarodějnicí, která nám to dělá, je náš strach. Tak se stává, že nečiníme to co bychom v daných situacích správně činit měli a způsobujeme sobě i jiným spoustu obtíží. Na místě je otázka, co s tím. Jak nám zkušenost ukazuje, především se nelepit na svá přání, ponechat je volně poletovat po motýlím způsobu, nechat je usednout, zase odlétnout nebo dát možnost jiným přáním.

Je užitečné stále si uvědomovat, že důležitá je práce, kterou vykonáváme pro jejich splnění, nikoliv naše přání samotná. Protože tou prací, jakoukoliv činností, vytváříme svou osobnost a rozvíjíme ji. Když něco naplno činíme, není tam už ani trochu místa pro strach. To přece zná každý z nás.

Tudíž zlá čarodějnice je vyhoštěna za hranice naší mysli a našeho pociťování. Je dokonce v naší moci vyhostit ji navždy. Zákonitost pohádek, že dobro vítězí nad zlem, nemusí zůstávat jen pohádkou, ale může být skutečností našeho života. Kdo zakusí osvobození od strachu, pochopí, co je vnitřní svoboda a už ji nikdy a za nic na světě nedá, když je statečný.

 
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

MUDr. Zdena Kmuníčková

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Blanická 26
120 00 Praha 2
222 513 689
http://www.holotropic.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více